Syn.: Athanasia calva Hutch., Athanasia dregeana (DC.) Harv., Athanasia punctata (DC.) Harv., Hymenolepis dregeana DC., Hymenolepis punctata DC., Inulanthera calva (Hutch.) Källersjö
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité

Inulanthera dregeana

Rozšíření: Druh jižní Afriky, jehož areál se táhne od pohoří Kammanassie Mountains na východě provincie Western Cape přes Eastern Cape, KwaZulu-Natal (včetně nižších poloh Dračích hor) a Mpumalangu až do Limpopa a Svazijska.

Ekologie: Roste v travnaté vegetaci i při okrajích lesů, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1200(–1900) m. Kvete od března do května.

Inulanthera dregeana

Popis: Keř s několika přímými větvemi, které jsou 100–200 cm dlouhé, jednoduché nebo v horní části chudě větvené, chlupaté či olysalé. Listy jsou střídavé, podlouhlé až úzce vejčité, 8–45 mm dlouhé a 3–5 mm široké, na bázi klínovité, jen v horní části listu se 3–5 pilovitými zuby, které jsou čárkovité až kopinaté, jen 1–2 mm dlouhé, na líci jsou listy řídce chlupaté nebo lysé, na rubu pavučinaté, někdy i olysalé, u horních listů se objevují ještě i axilární výhonky listů. Úbory vyrůstají v bohatém chocholičnatém květenství dosahujícím v průměru 35–130 mm; listeny jsou kopinaté, 1–5 mm dlouhé; zákrov je zvonkovitý až skoro kulovitý, 3–5 mm dlouhý, lysý nebo chlupatý, listeny jsou eliptické až vejčité, 2–4 mm dlouhé, po okraji pilovité, zašpičatělé; trubkovitých květů je 25–30, jejich koruny jsou 5cípé, žluté. Plodem je nažka, 1–2 mm dlouhá, s chmýrem.

Poznámka: Po nedávné revizi (byla publikována v roce 2016) zahrnuje rod Inulanthera devět druhů, po jednom endemickém druhu bychom našli v květeně Angoly (Inulanthera schistostephioides), Zimbabwe (I. nuda) a Madagaskaru (I. brownii), ostatní se vyskytují v Jihoafrické republice, z nichž některé zasahují i do Lesotha a Svazijska.

Inulanthera dregeana
Inulanthera dregeanaInulanthera dregeana
Inulanthera dregeana

Fotografovala Věra Svobodová, dne 11. 4. 2012 (Jihoafrická republika, Drakensberg, KwaZulu-Natal, Giant’s Castle Game Reserve, okolí masivu Monk’s Cowl).