IOCHROMA AUSTRALE Griseb.

Syn.: Acnistus australis (Griseb.) Griseb., Dierbachia australis (Griseb.) Kuntze, Dunalia australis (Griseb.) Sleumer
Čeleď: Solanaceae Juss. – lilkovité
Iochroma australe
Rozšíření: Středoandský druh, vyskytuje se na severozápadě Argentiny (provincie Catamarca, Jujuy, Salta a Tucumán) a na jihu Bolívie (Chuquisaca, Cochabamba, Potosí, Tarija), ve východním předhůří And.
Ekologie: Roste v horských údolích, v nadmořských výškách zhruba od 1000 až do 3100 m.
Popis: Bohatě větvený keř s borkou našedlou, rýhovanou. Listy jsou střídavé, řapíkaté, eliptické až obvejčité, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu tupé až zaokrouhlené, chlupaté, se 6–8 páry vedlejších žilek. Květenství je axilární, květy vyrůstají ve svazečcích po několika, jsou stopkaté; kalich je trubkovitý, chlupatý, zhruba 4krát kratší než koruna, kališní cípy jsou jen krátké; koruna je trubkovitá, až 5 cm dlouhá, modrá, vně chlupatá, se zahnutými cípy; tyčinek je 5, vyrůstají ze spodní části korunní trubky, blizna je dvoulaločná. Plodem je bobule.
Využití: Pěstuje se v zahradách jako okrasný keř, je potřebné mu však zajistit bezmrazé přezimování. V klimatických podmínkách střední Evropy je nutné jej přenášet na zimu do skleníku.
Poznámka: Do rodu Iochroma je v současnosti započítáváno 23 druhů a patří v rámci čeledi lilkovitých k podtribu Iochrominae, kam je zahrnováno celkově 34 andských druhů (patří sem ještě rody Dunalia, Eriolarynx, Saracha a Vassobia). V této skupině rostlin zřejmě ještě dojde k určitým taxonomickým změnám.
Iochroma australe
Iochroma australe
Iochroma australe
Iochroma australe
Iochroma australe
Iochroma australe
Fotografováno dne 25. 6. 2017 (Německo, Drážďany, botanická zahrada).