Syn.: Calonyction aculeatum (L.) House, Calonyction album (L.) House, Calonyction bona-nox (L.) Bojer, Calonyction pulcherrimum Parodi, Calonyction speciosum Choisy, Convolvulus aculeatus L., Convolvulus bona-nox (L.) Spreng., Convolvulus pulcherrimus Vell., Ipomoea bona-nox L.
Čeleď: Convolvulaceae Juss. – svlačcovité
Ipomoea alba
Rozšíření: Od pobřežních oblastí Floridy, Louisiany a Texasu přes Mexiko, Antily a celou Střední Ameriku až po Kolumbii, Venezuelu, Brazílii a severní Argentinu. Druh je pěstován a nezřídka i zplaňuje, druhotně se objevuje například v jižní Číně, Thajsku, Indonésii, jižním Japonsku, na Nové Guineji, Filipínách, Sri Lance i na pacifických ostrovech.
Ekologie: Roste ve vlhkých lesích, na březích vodních toků, také na narušovaných stanovištích. Kvete po celý rok.
Ipomoea alba
Popis: Jednoletá nebo vytrvalá popínavá bylina, většinou lysá, s lodyhami až 10 m dlouhými. Listy jsou řapíkaté, vejčité, 10–20 × 5–16 cm, na bázi srdčité, celokrajné nebo 3laločné, na vrcholu špičaté. Květenství je 1- až několikakvěté, vyrůstá na stopkách 1–24 cm dlouhých; listeny záhy opadavé, drobné; květy jsou vonné, vykvétají odpoledne, kališní lístky jsou eliptické až vejčité, poněkud kožovité, lysé, koruna je nálevkovitá, bílá se zelenými pruhy, 7–12 cm dlouhá, dosahuje 7–12 cm v průměru. Plodem je vejcovitá tobolka, 2,5–3 cm dlouhá.
Ipomoea alba
Ipomoea alba
Ipomoea alba
Fotografováno v květnu 2014 (USA, Louisiana, Grand Isle).