Syn.: Convolvulus cairicus L., Batatas cavanillesii (Roem. et Schult.) G. Don, Batatas senegalensis G. Don, Convolvulus cavanillesii (Roem. et Schult.) Spreng., Convolvulus limphaticus Vell., Ipomoea cavanillesii Roem. et Schult., Ipomoea funaria Larrañaga, Ipomoea heptaphylla Griseb, Ipomoea pentaphylla Cav., Ipomoea rosea var. pluripartita Hassl., Ipomoea senegalensi Lam, Ipomoea vesiculosa P. Beauv
Čeleď: Convolvulaceae Juss. – svlačcovité
Ipomoea cairica
Rozšíření: Původ druhu je nejistý, předpokládá se, že pochází z poměrně velkého území tropické Afriky po Arabský poloostrov v Asii. Vysazovaná jako okrasná rostlina, často zplaňující, vyskytuje se dnes na většině kontinentů (např. Kapverdy, Střední a Jižní Amerika, Austrálie, Nový Zéland, Tichomoří). Často se stává obtížným plevelem, je invazivní na území Austrálie, Mikronésie, Francouzské Polynésie, Fidži, Havaje, Nové Kaledonie, Papui-Nové Guineje, Šalamounových ostrovů a Tongy.
Ekologie: Rostlina otevřených, suchých, často skalnatých oblastí při pobřeží a v nízkých nadmořských výškách. Obsazuje narušená území, okolí cest, okraje lesů. Roste velmi rychle, ovíjivé lodyhy mohou zcela udusit keře a stromy původního porostu.
Ipomoea cairica
Ipomoea cairica
Popis: Pnoucí vytrvalá rostlina, ovíjivé bylinné výhony dorůstají délky až 5 m, u báze dřevnatějí. Listy střídavé, řapíkaté, čepele v obrysu vejčité až okrouhlé, dlanitě laločnaté, 5–7 laloků oddělených téměř k základně. Laloky kopinaté až vejčité, dlouhé 3–6 cm, široké 1–2 cm, na vrcholu zašpičatělé nebo tupé, spodní laloky někdy ještě dělené. Květy jednotlivé nebo v malých skupinách, stopkaté, kališní lístky vejčité, dlouhé 4–6 mm, koruna nálevkovitá, dlouhá 4,5–6 cm, světle fialová, růžově fialová, s tmavším jícnem, někdy s bílým okrajem, zřídka úplně bílá. Plodem je kulovitá dvoupouzdrá tobolka se čtyřmi chlopněmi, 1–1,5 cm dlouhá, se čtyřmi velkými semeny hustě krátce plstnatými, na okrajích s dlouhými hedvábnými chloupky. Semena jsou rozšiřována větrem nebo vodou.
Využití: Dekorativní rostlina pro porůstání zdí a plotů. Lodyhy snadno kořenují.
Ipomoea cairica
Ipomoea cairica
Ipomoea cairica
Fotografováno ve dnech 26. 4. 2010 (Jemen, vádí Dzahr) a 23. 3. 2011 (Vietnam, Nha Trang).