Syn.: Ipomoea carnea subsp. fistulosa (Mart. ex Choisy) D. F. Austin, Ipomoea fistulosa Mart. ex Choisy
Čeleď: Convolvulaceae Juss. – svlačcovité
Ipomoea carnea
Rozšíření: Druh Střední a Jižní Ameriky, jehož areál se táhne od jižního Mexika až po severní Argentinu. Byl zavlečen i do mnoha tropických a subtropických oblastí Starého světa (např. tropická a jižní Afrika, Réunion, Indie, Tchaj-wan, Indonésie, severní Austrálie, Havajské ostrovy).
Ekologie: Roste na vlhkých stanovištích, na březích vodních toků a ploch, v pobřežních křovinách, ale i na skalnatých stanovištích, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1000 m. Stejně jako mnohé další druhy rodu Ipomoea rozkvétá brzy ráno a odpoledne jsou květy již uzavřené. Láká množství hmyzu i ptáků, kteří se živí nektarem.
Ipomoea carnea
Popis: Keř až 250 cm vysoký, s větvemi lysými nebo jemně chlupatými. Listy jsou řapíkaté, kopinaté, vejčité či někdy skoro až okrouhlé, 10–25 cm dlouhé a 5–8 cm široké, na bázi uťaté nebo mělce srdčité, celokrajné, na vrcholu špičaté, po obou stranách chlupaté nebo olysalé. Květenství je latnaté, terminální; kališní lístky jsou okrouhlé, 5–6 mm dlouhé, lysé nebo chlupaté; koruna je růžová až načervenalá, s poněkud tmavším jícnem, 5–8 cm dlouhá, vně jemně plstnatá. Plodem je vejcovitá tobolka, až 2 cm dlouhá a 1–1,5 cm široká.
Využití: Díky svým nápadným květům a malým nárokům na pěstování je oblíbenou parkovou dřevinou. Vysazují se z ní i větrolamy, dá se použít na zpevnění náspů podél silnic.
Rostlina je využívána i v lidové medicíně, obsahuje hned několik účinných látek, například marsilin se sedativními účinky. Odvar z kořenů se používá v Indii jako projímadlo, má údajně i abortivní účinky, šťáva z podrcených listů pomáhá při některých kožních onemocněních. Vědecké studie skutečně prokázaly silné protizánětlivé působení této šťávy. Vzhledem k jedovatosti všech rostlinných částí je ale její léčebné využití dost rizikové. Všechny části rostliny jsou jedovaté díky bioakumulaci selenu, hodně je ho v listech, ale nejvíce v semenech. Může být toxický pro dobytek.
V Brazílii se z dutých stonků vyrábějí troubele k dýmkám. Díky rychlému růstu a snadnému pěstování se místy keř využívá průmyslově jako surovina k výrobě papíru.
Ipomoea carnea
Ipomoea carnea
Fotografováno v lednu 2013 (Thajsko, Bangkok, Park Chatuchak).