Čeleď: Convolvulaceae R. Br. – svlačcovité
Ipomoea desmophylla
Rozšíření: Endemit Madagaskaru, vyskytuje se především ve střední a jihozápadní části ostrova v provinciích Antananarivo, Fianarantsoa, Mahajanga a Toliara.
Ekologie: Provází travnatá místa, okraje křovin a lesů, často roste i v kulturní krajině na místech ovlivněných činností člověka. Vystupuje do nadmořské výšky přes 2000 m.
Ipomoea desmophylla
Popis: Vytrvalá lysá bylina, vyrůstá z vřetenovitých hlíz; lodyhy jsou poléhavé nebo ovíjivé, až 1 m dlouhé. Listy jsou střídavé, velmi krátce řapíkaté až skoro přisedlé; čepel je dlanitosečná až dlanitodílná, s 5–7 čárkovitými, 0,8–4,6 cm dlouhými a 0,8–2,5 mm širokými, na vrcholu špičatými úkrojky; jen výjimečně je list podlouhlý až téměř okrouhlý, mělce rozdělený na 3–7 úkrojků. Květenství jsou chudá, na 1–1,5 cm dlouhé stopce, na níž vyrůstá pár drobných, asi 2 mm dlouhých listenů; kališní lístky jsou nestejné, zašpičatělé, vnější podlouhlé, asi 6,5 mm dlouhé, vnitřní obvejčité, asi 7,5 mm dlouhé; koruna je nálevkovitá, 2–2,5 cm dlouhá, bílá nebo světle růžová; tyčinky jsou nestejně dlouhé, přirůstají asi 2 mm nad bází koruny, prašníky jsou asi 2 mm dlouhé; semeník je lysý, obráceně hruškovitý, čnělka je dlouhá asi 7 mm, blizna je dvoulaločná. Plodem je elipsoidní dlouze zašpičatělá tobolka asi 6 mm dlouhá, otvírá se 4 chlopněmi, uvnitř jsou 2 pouzdra, v každém po 2 semenech.
Ipomoea desmophylla
Ipomoea desmophylla
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 17. 10. 2016 (Madagaskar, Parc national d’Andringitra).