Syn.: Batatas acetosifolia (Vahl) Choisy, Batatas littoralis (L.) Choisy, Convolvulus acetosifolius Vahl, Convolvulus imperati Vahl, Convolvulus littoralis L., Convolvulus sinuatus Petagna, Convolvulus stolonifer Cirillo, Ipomoea acetosifolia (Vahl) Roem. et Schult., Ipomoea carnosa R. Br., Ipomoea stolonifera (Cirillo) J. F. Gmel.
Čeleď: Convolvulaceae Juss. – svlačcovité

Ipomoea imperati

Rozšíření: Druh pobřežních oblastí tropů a subtropů – jihovýchodní část USA, Karibik, Střední Amerika, severní část Jižní Ameriky, pacifické ostrovy, jižní Čína, Tchaj-wan, Indonésie, jižní Japonsko, Malajsie, Filipíny, Vietnam, Thajsko, Srí Lanka, severní Afrika, jižní Evropa (Kréta, Itálie) a Azorské ostrovy.

Ekologie: Roste na mořském pobřeží, na píscích a dunách, až do nadmořské výšky okolo 100 m. Kvete od května do srpna.

Ipomoea imperati

Popis: Vytrvalá bylinná liána. Lodyha je plazivá, až 5 m dlouhá, kořenující v uzlinách. Listy jsou střídavé, řapíkaté, čepel je tvarově variabilní, často čárkovitá, kopinatá až srdčitá nebo 3–5laločná, 10–15 cm dlouhá a 5–7 cm široká, kožovitá, modrozelená. Květy jsou nálevkovité, dosahují 5–7 cm v průměru, jsou bělavé s nažloutlým středem, otevírají se brzy ráno a zavírají za soumraku. Plodem je tobolka zhruba 1 cm dlouhá.

Využití: Tento druh byl používán k léčbě zánětů, otoků a vředů, také k úlevě při bolestech po porodu a při bolestech břicha.

Ipomoea imperati
Ipomoea imperati
Ipomoea imperati
Ipomoea imperati

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 9. 3. 2014 (Panama, Isla Bastimentos).