Syn.: Convolvulus mina (G. Don) Kuntze, Ipomoea mina (G. Don) Voss, Ipomoea versicolor Meisn., Mina cordata Micheli, Mina lobata Cerv., Quamoclit lobata (Cerv.) House, Quamoclit mina G. Don, Quamoclit pallescens Brongn. ex Neumann
Čeleď: Convolvulaceae Juss. – svlačcovité
Ipomoea lobata
Rozšíření: Původní ve Střední a částečně snad i Jižní Americe, vyskytuje se v oblasti od mexických států Michoacán, San Luis Potosí a Guerrero přes Guatemalu, Kolumbii, Venezuelu a Brazílii až po severozápadní Argentinu, v jižní části areálu je však zřejmě nepůvodní. Pěstuje se jako okrasná rostlina v mnoha oblastech světa.
Ekologie: Ve své domovině roste v listnatých lesích, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1300 m. Kvete od srpna do listopadu.
Ipomoea lobata
Popis: Jednoletá bylinná liána. Lodyha je větvená, až 3 m dlouhá, lysá. Listy jsou střídavé, řapíkaté, ve tvaru čepele dosti variabilní, mohou být vejčité až 3laločné, 3–12 cm dlouhé a 3–13 cm široké, lysé, celokrajné nebo jen zřídka zubaté. Květy jsou uspořádané do nápadných vidličnatých vijanů, kalich je 5četný, kališní lístky jsou jen 1,5 mm dlouhé, koruna je válcovitá, u báze baňatá, nahoře výrazně zúžená, 1,8–2 cm dlouhá, poupata jsou nejprve načervenalá, postupně blednou, rozvinuté květy jsou bledě žluté. Plodem je tobolka, 6–7 mm dlouhá.
Využití: Pěstuje se v zahradách jako dekorativní letnička, je vhodná k ozelenění plotů, pergol, treláží na výslunných stanovištích. Pozdnější dobu květu bohatě vynahradí svou efektností.
Ipomoea lobataIpomoea lobata
Ipomoea lobata
Ipomoea lobata
Fotografováno dne 1. 9. 2012 (Polabí, kultura).