Syn.: Batatas setosa (Ker Gawl.) Lindl., Calonyction campanulatum Hallier f., Calonyction pavonii (Choisy) Hallier f., Calonyction setosum (Ker Gawl.) Hallier f., Convolvulus hederaceus L., Convolvulus nil L., Convolvulus setosus (Ker Gawl.) Spreng., Convolvulus tomentosus Vell., Gomphipus setosus (Ker Gawl.) Raf., Ipomoea cuspidata Ruiz et Pav., Ipomoea desertorum House, Ipomoea hederacea (L.) Jacq., Ipomoea longicuspis Meisn., Ipomoea melanotricha Brandegee, Ipomoea pavonii Choisy, Ipomoea scabra Forssk., Ipomoea setosa Ker Gawl., Ipomoea trichocalyx Steud., nom. illeg., Ipomoea vaniotiana H. Lév., Pharbitis cuspidata (Ruiz et Pav.) G. Don, Pharbitis githaginea Hochst., Pharbitis hederacea (L.) Choisy, Pharbitis nil (L.) Choisy
Čeleď: Convolvulaceae Juss. – svlačcovité
Ipomoea nil
Rozšíření: Původní značně rozsáhlý areál zahrnoval tropickou Ameriku snad už od jihovýchodních států USA, celou Střední Ameriku a ostrovy v Karibiku i větší část Jižní Ameriky, na jih až do střední Argentiny a do Uruguaye. Nyní se druhotně vyskytuje v tropech celého světa, místy má invazní charakter.
Ekologie: Provází porosty křovin, okraje lesů a plantáží, ve vlhčím tropickém klimatu. Vystupuje až do nadmořské výšky 2500 m.
Ipomoea nil
Popis: Statná jednoletá liána; lodyhy jsou ovíjivé, 2–5 m dlouhé, s roztroušenými dlouhými odstálými chlupy. Listy jsou střídavé, řapíkaté, celistvé nebo dlanitě 3(–5)laločné, v obrysu vejčité, 5–15 cm dlouhé, na bázi srdčité, laloky jsou na vrcholu špičaté nebo zašpičatělé; řapík je 2–15 cm dlouhý. Květenství jsou úžlabní 1–6květé vidlany; listeny jsou čárkovité, 5–8 mm dlouhé; kališní cípy jsou kopinaté, 1,5–2,5 cm dlouhé, velmi dlouze zašpičatělé, alespoň na bázi dlouhe hustě chlupaté; koruna je nálevkovitá, 5–6(–8) cm dlouhá, s poměrně širokou bělavou trubkou, modrá, nachová nebo až karmínová, v ústí bílá; tyčinek je 5, volných, nevyčnívajících; blizna je 3laločná. Plody jsou téměř kulovité tobolky 0,8–1,2 cm dlouhé; semena jsou 1–4, hruškovitá, šedě chlupatá.
Ipomoea nil
Ipomoea nil
Ipomoea nilIpomoea nil
Fotografovali Petr Procházka, dne 22. 9. 2014 (Omán, gov. Dhofar, wádí Darbat), a Alena Vydrová, dne 22. 9. 2015 (Omán, gov. Dhofar, Rakhyut).