Syn.: Convolvulus obscurus L., Convolvulus ochraceus Lindl., Convolvulus pilosus R. Br., Convolvulus trichocalyx Schumach. et Thonn., Ipomoea demissa Hallier f., Ipomoea fragilis Choisy, Ipomoea insuavis Blume, Ipomoea kentrocarpa Hochst. ex A. Rich., Ipomoea luteola R. Br.
Čeleď: Convolvulaceae Juss. – svlačcovité
Ipomoea obscura
Rozšíření: Druh široce rozšířený v tropech Starého světa. Roste v subsaharské Africe od Senegalu po Etiopii a na jih až do Jihoafrické republiky, také na Madagaskaru, Mauriciu a Seychelách, přesahuje na jihozápad Arabského poloostrova, dále se vyskytuje v jižní a jihovýchodní Asii od Indie a Srí Lanky po nejjižnější Čínu a Tchaj-wan, zasahuje přes Indonésii až na Novou Guineu, na Fidži a do Francouzské Polynésie. Zplaněl prakticky po celých tropech, např. v Austrálii, na Havaji nebo v Karibiku.
Ekologie: Pne se po dřevinách, nejčastěji na okrajích porostů keřů na lesních okrajích, kolem vodotečí i v kamenných tarasech. Roste v nadmořských výškách 500–2000 m.
Ipomoea obscura
Popis: Bylinná liána dorůstající délky až 3,5 m. Listy jsou střídavé, řapíkaté, srdčité, 3–7 cm dlouhé, celokrajné. Květenství chudý, 1–3květý hrozen; kališní lístky kopinaté až vejčité, 4–8 mm dlouhé, koruna 1,5–2,5 cm dlouhá, světle žlutá, s tmavočerveným středem. Tobolka je lysá.
Záměny: Mezi četnými druhy rodu Ipomoea se tento vyznačuje charakteristickou barvou květů (ostatní jsou převážně modré až purpurové).
Ipomoea obscura
Ipomoea obscura
Ipomoea obscura
Fotografovali Vít Grulich, ve dnech 18. 2. 2010 (Jemen, Jabal Bura: wádí Ridžáf) a 22. 9. 2015 (Omán, gov. Dhofar, Rakhyut), a Petr Procházka, dne 7. 3. 2014 (Omán, gov. Ash Sharquiyah, Wádí Shab).