Syn.: Convolvulus pennatifolius Salisb., Convolvulus pinnatus Desr., Convolvulus quamoclit (L.) Spreng., Ipomoea cyamoclita St.-Lag., Quamoclit pinnata (Desr.) Bojer, Quamoclit quamoclit (L.) Britton, Quamoclit vulgaris Choisy
Čeleď: Convolvulaceae Juss. – svlačcovité
Ipomoea quamoclit
Rozšíření: Druh Střední Ameriky, pochází pravděpodobně z jižního Mexika, v současnosti je druhotně rozšířen v řadě dalších tropických a subtropických oblastí světa.
Ekologie: Vyskytuje se na mnoha typech stanovišť, roste při okrajích mangrove i deštných tropických lesů, dokáže však pokrýt i travnaté porosty, objevuje se v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1500 m. Kvete od června do ledna.
Popis: Jednoletá liána s lodyhou většinou 2–3 m dlouhou, s dobrou oporou však dokáže šplhat až do výšky 6 m. Listy jsou střídavé, v obrysu eliptické až vejčité, 5–10 cm dlouhé, peřenosečné, s 9–19 čárkovitými úkrojky. Květy vyrůstají jednotlivě nebo po 2–5, jsou 5četné, kališní lístky jsou kopinaté, 4–7 mm dlouhé, koruna je trubkovitá, 2–3 cm dlouhá a asi 2 cm široká, šarlatově červená. Plodem je vejcovitá tobolka, 6–8 mm dlouhá, semena jsou hnědá nebo černá.
Poznámka: Květy jsou atraktivní pro kolibříky a motýly.
Ipomoea quamoclit
Ipomoea quamoclitIpomoea quamoclit
Fotografováno v říjnu 2008 (Mexico, Jalisco, Puerto Vallarta).