Syn.: Calonyction longiforum Hasskarl, Calonyction muricatum (L.) G. Don, Convolvulus colubrinus Blanco, Convolvulus muricatus L., Ipomoea muricata (L.) Jacq.
Čeleď: Convolvulaceae Juss. – svlačcovité
Ipomoea turbinata
Rozšíření: Pantropicky rozšířený druh, původní snad v tropických částech Mexika. Dnes roste ve Střední i Jižní Americe, v tropické Africe i v tropických oblastech Asie.
Ekologie: Stanovištěm jsou křoviny a porosty dřevin podél vodních toků. Květy se otvírají v noci a záhy po ránu vadnou.
Ipomoea turbinata
Popis: Statná jednoletá bylinná liána; lodyhy jsou 2–10 m dlouhé, lysé, mléčí. Listy jsou střídavé; řapík je 4–12 cm dlouhý; čepel je vejčitá až široce vejčitá, 7–18 cm dlouhá a 6,5–15 cm široká, na bázi srdčitá, celokrajná, na vrcholu špičatá až ocasatě zašpičatělá. Květy tvoří chudá stopkatá květenství; listeny jsou podlouhlé, asi 8 mm dlouhé; květní stopky jsou 1–2 cm dlouhé; kalich je dužnatý, lysý, za plodu se zvětšuje, vnější 2 lístky jsou 6–8 mm dlouhé, s osinkou, vnitřní jsou 7–8 mm dlouhé, na vrcholu tupé nebo vykrojené, s kratičkým hrotem; koruna je nálevkovitá, 5–7,5 cm dlouhá, a 3–5 cm v průměru, světle růžovofialová, v ústí trubky tmavší; tyčinky poněkud vyčnívají z trubky; semeník je lysý. Tobolky jsou vejcovité, 1,8–2 cm dlouhé; semena jsou trojboká, asi 1 cm dlouhá, černá.
Poznámka: Typickým znakem tohoto druhu jsou velké, nedělené, srdčité listy; podobné druhy také kvetou spíše přes den.
Ipomoea turbinata
Ipomoea turbinata
Fotografovali Petr Procházka, dne 21. 9. 2014 (Omán, gov. Dhofar, Ain Jarziz) a Jana Grulichová, dne 24. 11. 2017 (Omán, gov. Dhofar, wádí Darbat).