Syn.: Iris bohemica F. W. Schmidt, Iris duerinckii Buckl., Iris furcata M. Bieb., Iris nudicaulis Lam.
Čeleď: Iridaceae Juss. – kosatcovité
Iris aphylla
Rozšíření: Areál druhu se táhne od Francie přes střední Evropu až do evropského Ruska a Ázerbájdžánu. V České republice se vyskytuje pouze v Čechách (střední Čechy, České středohoří).
Ekologie: Roste na výslunných skalách a stráních, v pásmu od nížin po pahorkatiny.
Iris aphylla

Iris aphylla

Popis: Vytrvalá bylina, 5–50 cm vysoká, dolní listeny na okraji a špičce se suchomázdřitým lemem, lodyhy většinou vícekvěté (3–5 květů), jen dole větvené, květy modrofialové až fialové, vnější okvětní cípy s červenohnědým žilkováním, kvete v dubnu až květnu. Plodem je tobolka. Druh je proměnlivý, u nás byly rozlišovány 3 poddruhy:
– subsp. aphylla, k. bezlistý pravý (na našich fotografiích) – lodyha 20–50 cm vysoká, listy zdéli nebo i delší než lodyha, tobolky 6hranné, výskyt v Chuchelském háji, u Budyně, Mladé Boleslavi,
– subsp. fieberi (Seidl.) A. et Gr., k. bezlistý čedičový – lodyha 10–30 cm vysoká, listy zdéli nebo i delší než lodyha, tobolky se 3 brázdami, výskyt na čedičových skalách v Českém středohoří,
– subsp. novakii Soó, k. bezlistý Novákův – lodyhy 10–30 cm vysoké, jednokvěté, listy kratší než lodyha, výskyt na opukových stráních (Podřipsko).
V poslední době nebývají tyto poddruhy uznávány.
Ohrožení a ochrana: Kosatec bezlistý patří k silně ohroženým druhům naší květeny (C2b), ve stejné kategorii je chráněn i zákonem (§2).
Iris aphyllaIris aphylla
Iris aphyllaIris aphylla
Fotografováno ve dnech 28. a 29. 4. 2007 (Petra Šebešová: Praha, Chuchelský háj) a 18. 4. 2009 (Ladislav Hoskovec: Chuchelský háj).