Syn.: Cassupa scarlatina K. Schum. et K. Krause, Isertia breviflora Mart. ex Steud., nom. inval., Isertia coccinea var. hypoleuca (Benth.) K. Schum., Isertia hoehnei K. Krause, Isertia scarlatina (K. Schum. et K. Krause) Standl.
Čeleď: Rubiaceae Juss. – mořenovité
Isertia hypoleuca
Rozšíření: Na severu Jižní Ameriky se vyskytuje v Guyanách, v povodí horního Orinoka a Amazonky, od východního Peru až po deltu řeky, ve Střední Americe se objevuje i v Panamě.
Ekologie: Roste v tropických deštných lesích, i v sekundární vegetaci, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 600 m, v předhůří And a Guyanské vysočiny stoupá zhruba až do 1200 m.
Isertia hypoleuca
Popis: Keř nebo menší strom až 15 m vysoký, s kmenem dosahujícím průměru 20–35 cm a větvemi tupě hranatými, lysými až řídce chlupatými. Palisty v nodu po 4, úzce trojúhelníkovité; listy jsou vstřícné, vzácně i v přeslenu, řapíky jsou 3–5,5 cm dlouhé, čepele eliptické až vejčité, 18–31 cm dlouhé a 9–12 cm široké, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu špičaté, na líci lysé, na rubu bíle chlupaté, vedlejších žilek je 24–27 párů. Květenství je terminální, zhruba 16 cm dlouhé; květy jsou přisedlé nebo stopkaté; kalichy jsou 4–6 mm dlouhé, žlutozelené, jemně chlupaté; koruna je trubkovitá, červená, 4,5–6,5 cm dlouhá, jemně chlupatá, se 6–7 cípy; tyčinek je 6–7, blizna je 5–6ramenná. Plody jsou vejcovité, zhruba 1 cm dlouhé.
Poznámka: Rod Isertia zahrnuje asi 14 druhů, které se vyskytují ve Střední Americe a na severu Jižní Ameriky, od Guatemaly po severní Bolívii.
Isertia hypoleuca
Isertia hypoleuca
Isertia hypoleuca
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 3. 1. 2016 (Brazílie, Amazonie, okolí města Manaus).