Na kamenitém ostrůvku v italsko-švýcarském jezeře Lago Maggiore stála ještě na počátku 17. století jen malá rybářská vesnice. Asi v roce 1620 jej získal ještě s dalšími pozemky knížecí rod Borromeů.
Isola Bella
Vypracováním plánů paláce a zahrady, která palác obklopuje, byl pověřen milánský architekt Angelo Crivelli. V roce 1632 začal Carlo III. Borromejský s výstavbou. Stavbu přerušila morová epidemie, celý komplex dokončil římský architekt Carlo Fontana, kterého získali k této práci Carlovi synové. Palác se zahradou byl určen Carlově manželce Isabelle d‘ Adda a po ní nesl ostrůvek nějaký čas i jméno – Isola Isabella. Později bylo jméno změněno na Isola Bella – krásný ostrov.
Isola Bella
Ostrov měří pouhých 320 × 400 m a palác se zahradou zabírají jeho značnou část. Stupňovité terasy připomínají malířské interpretace babylónských visutých zahrad. Na Isola Bella jsou sestavené do pyramidy, zakončené velkolepým divadlem na vrcholu s jednorožcem, erbovním zvířetem rodu Borromeo.
Isola Bella
Zahrada paláce je jednou z nejvýznačnějších italských barokních zahrad 17. století. Je rozložena na členitých terasách s balustrádami, které jsou spojovány schodišti. Barokní ornamenty záhonů a tvarované dřeviny jsou doplněny vázami, sochami a plastikami. Na každém kroku návštěvníka překvapí nové pohledy s pozadím hladiny jezera a horskými štíty na obzoru.
Isola Bella
Zahrada je osázena množstvím exotických dřevin, jako jsou citronovníky, pomerančovníky, korkové duby, svatojánský chléb, banánovníky, palmy, granátová jablka, olivovníky, cypřiše. Jsou tu skleníky s orchidejemi a masožravými rostlinami, jezírka s lekníny. Zákoutí zahrady zdobí celá barevná škála kvetoucích rostlin. Najdeme zde i pěnišníky, hortenzie, růže, kamélie, magnolie. Úžasný dojem barokní zdobné harmonie dotvářejí bílí pávi.
Isola Bella
Isola Bella
Fotografovali Věra Svobodová, Ludmila Boublíková a Karel Hladiš, dne 26. 6. 2007.