Syn.: Ixia polystachya var. incarnata Andrews, Tritonia scillaris (L.) Baker, Tritonixia scillaris (L.) Klatt
Česká jména: duhovice (Presl 1846)
Čeleď: Iridaceae Juss. – kosatcovité
Ixia scillaris
Rozšíření: Endemit Jihoafrické republiky, roste v provinciích Northern a Western Cape, na jihovýchod zasahuje k městečku Bredasdorp.
Ekologie: Lokality leží v územích s mediteránním klimatem (mírné vlhké zimy a horká suchá léta), na stanovištích s písčitými, jílovitými nebo kamenitými půdami, nejčastěji ve formaci renosterveld. Vystupuje do nadmořských výšek kolem 600 m. Kvete na jaře.
Ixia scillaris
Popis: Vytrvalá bylina s kulovitou podzemní hlízou a tuhou lodyhou, vysokou 25–50 cm. Lodyžní listy jsou úzké, mečovité, čárkovité, na okraji poněkud zvlněné. Lodyha je přímá, nese dosti bohatý vějířek s vonnými, dvouřadě uspořádanými květy, podepřenými drobnými listeny. Květy jsou šestičetné, téměř pravidelné, s kratičkou úzkou trubkou a ploše rozloženými, růžovými cípy (vnitřní jsou poněkud užší než vnější); tyčinky jsou 3, s jednostrannými, prohnutými a nicími prašníky; semeník je spodní, čnělka je trojklanná. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam květeny Jihoafrické republiky (2009) tento druh klasifikuje jako vyžadující pozornost (LC – least concern).
Ixia scillarisIxia scillaris
Ixia scillaris
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 24. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Darling, Darling Renosterveld Reserve).