Syn.: Alstroemeria montana (Labill.) Ker Gawl., Alstroemeria triflora Griff., Amaryllis montana Labill., Amaryllis tatarica Pall., Amaryllis tatarica Georgi, nom. illeg., Ixiolirion ledebourii Fisch. et C. A. Mey., Ixiolirion macranthum Baker, Ixiolirion montanum (Labill.) Schult. et Schult. f., Ixiolirion montanum (Labill.) Herb., Ixiolirion pallasii Fisch. et C. A. Mey. ex Ledeb., nom. illeg., Ixiolirion sintenisii Leichtlin
Čeleď: Ixioliriaceae Nakai

Ixiolirion tataricum

Rozšíření: Druh Blízkého východu a Střední Asie, jeho areál sahá od Sinajského poloostrova přes Izrael, Írán, Afghánistán, severní Pákistán, Turkmenistán a Kazachstán až po západní Čínu.

Ekologie: Roste na suchých trávnících a v xerofilních křovinách, na písčinách i kamenitých svazích. Kvete od dubna do června.

Popis: Vytrvalá bylina s vejcovitou cibulí, která je 1,5–2,5 cm dlouhá a asi 2,5 cm široká. Přízemní listy vyrůstají po 3–8, jsou úzce řemenovité až čárkovité, asi 5 mm široké. Lodyha je přímá, 10–60 cm dlouhá, při bázi s 1–3 menšími listy; květenství je terminální, hroznovité nebo okoličnaté, 3–6květé; listeny 2–3, zelené s blanitým okrajem, kopinaté, až 3,5 cm dlouhé, na vrcholu špičaté; květy jsou azurově modré až tmavě fialové, vzácně i bílé, okvětní lístky jsou volné, rozestálé, obkopinaté, 2–3,5 cm dlouhé a až 0,7 cm široké, se 3–5 žilkami ve středu každého okvětního lístku; tyčinky jsou nestejně dlouhé, nitky jsou namodralé, lysé. Plodem je elipsoidní tobolka.

Využití: Vysazuje se i ve středoevropských zahradách, pokud je vysazen na sušším a chráněném stanovišti, snáší poměrně dobře i naši zimu. Po odkvětu preferuje sucho.

Poznámka: Čeleď Ixioliriaceae zahrnuje jen rod Ixiolirion, ten čítá asi 4 druhy, které se vyskytují v Přední a Střední Asii.

Ixiolirion tataricumIxiolirion tataricum
Ixiolirion tataricumIxiolirion tataricum
Ixiolirion tataricum
Ixiolirion tataricum

Fotografováno dne 17. 5. 2009 (Česko, Morava, Hustopečsko, fotografované rostliny pocházejí z kultury).