Syn.: Ixora denticulata Pierre ex Pit., nom. inval., Ixora findlayana B. S. Williams, Ixora merguensis var. parvifolia F. N. Williams
Čeleď: Rubiaceae Juss. – mořenovité

Ixora finlaysoniana

Rozšíření: Druh jihovýchodní Asie, pochází ze severovýchodní Indie, jižní Číny, Thajska, Indočíny a Filipín. Jako okrasný keř je pěstován v mnoha dalších tropických oblastech světa.

Ekologie: Roste ve světlých lesích především nižších poloh, stoupá do nadmořské výšky okolo 1100 m. Kvete od dubna do října.

Ixora finlaysoniana

Popis: Keř až menší strom dosahující výšky 5–6 m, s větvemi lysými. Listy jsou vstřícné, krátce řapíkaté, eliptické až obkopinaté, 10–20 cm dlouhé a 3–9 cm široké, kožovité, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu tupé nebo špičaté, po obou stranách lysé, s 8–12 páry vedlejších žilek. Květenství je terminální, chocholičnaté až vrcholičnaté, vyrůstá na stopce až 4,5 cm dlouhé; listeny jsou kopinaté, až eliptické, 8–10 mm dlouhé; kališní cípy jsou eliptické až obkopinaté, 4–6 mm dlouhé, špičaté, koruna je bílá, lysá, korunní trubka je 20–30 mm dlouhá, cípy jsou úzce eliptické, 5–6 mm dlouhé. Plod je kulovitý, lysý, dorůstá průměru okolo 8 mm.

Ixora finlaysoniana
Ixora finlaysoniana
Ixora finlaysoniana

Fotografováno dne 6. 6. 2019 (Belgie, Vlámsko, Plantentuin Meise).