Syn.: Jacaranda ovalifolia R. Br.
Čeleď: Bignoniaceae Juss. – trubačovité
Jacaranda mimosifolia

Jacaranda mimosifolia

Rozšíření: Pochází z Jižní Ameriky (severní Argentina, Bolívie, Paraguay, Uruguay, Brazílie), jako okrasná dřevina se pěstuje v řadě oblastí subtropického a tropického pásma světa, občas i zplaňuje (např. Karibik, Havajské ostrovy).
Ekologie: Ve své jihoamerické domovině roste na svazích a v kaňonech vodních toků, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1700 m. Kvete od listopadu do prosince, na severní polokouli potom od května často až do října.
Popis: Strom, 3–15 m vysoký, listy vstřícné, 2krát zpeřené, lístky eliptické, přisedlé, koncový lístek nejdelší, květenstvím je latovité, velké, nápadné, květy 2pyské, až 5 cm dlouhé, korunní trubka prohnutá, koruna 5laločná, modrofialová s bílým ústím. Plodem je okrouhlá tobolka.
Poznámka: V subtropických oblastech se běžně pěstuje v zahradách, parcích i alejích kolem cest. V podmínkách střední Evropy nelze tuto dřevinu pěstovat celoročně v exteriéru, proto se obvykle vysazuje do nádob, které se před příchodem zimy přemístí do bezmrazých prostor.
Jacaranda mimosifoliaJacaranda mimosifolia
Jacaranda mimosifolia
Fotografováno dne 29. 6. 2005 (květy a habitus, Ladislav Hoskovec – Portugalsko, Madeira, Funchal) a květen 2006 (plody, Jindřich Houska – Madeira, Funchal).