Syn.: Convolvulus sandwicensis (A. Gray) Benth. et Hook. f. ex Drake, Jacquemontia sandwicensis A. Gray
Čeleď: Convolvulaceae Juss. – svlačcovité
Jacquemontia ovalifolia subsp. sandwicensis
Rozšíření: Druh tropických pobřežních oblastí. Nominátní poddruh se vyskytuje v tropické Africe (od Ghany po Angolu, od Somálska po Tanzánii) a na Madagaskaru. Ve východní části Mexika a v Karibiku roste v poddruhu J. ovalifolia subsp. obcordata, námi představovaný poddruh J. o. subsp. sandwicensis je endemitem Havajských ostrovů, objevuje se na všech šesti hlavních ostrovech.
Ekologie: Roste především na písčitých a skalnatých pobřežních stanovištích, nejčastěji na závětrné straně ostrovů, ve výškách od hladiny moře do 100 m, někdy vystoupí i do vyšších poloh. Kvete po celý rok, hlavní doba kvetení je prosinec až červenec.
Jacquemontia ovalifolia subsp. sandwicensis
Popis: Vytrvalá bylinná liána, často kořenící v uzlech, může vytvořit husté koberce. Lodyhy jsou poléhavé, až 3 m dlouhé, v mládí chlupaté. Listy jsou střídavé, s chlupatými řapíky, široce eliptické až okrouhlé, 4–6 cm dlouhé a 1,5–3,5 cm široké, nejširší uprostřed, postupně se zužující k bázi a zaokrouhlené na vrcholu, často chlupaté, poněkud dužnaté. Květy vyrůstají v malých svazečcích z paždí listů, jsou široce trubkovité, s úzkou bází, kališní lístky jsou vejčité, korunu tvoří 5 srostlých lístků 1–1,5 cm dlouhých, světle modrých až bílých. Barva květu je intenzivnější v noci, během dne bledne. Plodem je suchá tobolka 4–6 mm dlouhá, částečně uzavřená v přetrvávajícím kalichu, světle hnědá, obsahující 1 až 4 drobná okřídlená semena.
Využití: Původní Havajci konzumovali upravené mladé výhony a listy, ze sušených listů připravovali čaj, používaný jako tonikum. Čerstvé listy se přikládaly na rány. Rostliny se někdy vysazují k zabránění eroze písčité půdy.
Záměny: Havajský poddruh Jacquemontia ovalifolia subsp. sandwicensis má o něco větší květy a hustější odění, než ostatní dva poddruhy.
Jacquemontia ovalifolia subsp. sandwicensis
Jacquemontia ovalifolia subsp. sandwicensis
Jacquemontia ovalifolia subsp. sandwicensis
Jacquemontia ovalifolia subsp. sandwicensis
Fotografováno dne 12. 5. 2013 (USA, Havajské ostrovy, ostrov Kauai, Wailua).