Syn.: Lyperia grandiflora Galpin, Sutera grandiflora (Galpin) Hiern
Čeleď: Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité
Jamesbrittenia grandiflora
Rozšíření: Druh severovýchodu Jihoafrické republiky, kde se vyskytuje především v provincii Mpumalanga, a Svazijska. Sekundární výskyt byl zaznamenán i v Zimbabwe.
Ekologie: Roste v travnaté a křovinaté savaně, na pastvinách i v lesních lemech, objevuje se též podél cest a v okolí lidských sídel.
Jamesbrittenia grandiflora
Popis: Polokeř dosahující výšky 50–120 cm, s větvemi přímými, žláznatě chlupatými. Listy jsou střídavé, krátce řapíkaté, eliptické až obvejčité, až 30 mm dlouhé a 8 mm široké, na bázi klínovité, po okraji hrubě pilovité, žláznatě chlupaté. Květenství je terminální, hroznovité; listeny jsou čárkovité; kališní cípy jsou kopinaté až obkopinaté, úzké, 6–10 mm dlouhé, žláznatě chlupaté, koruna je řepicovitá, korunní trubka je 16–23 mm dlouhá, vně chlupatá, v horní části lehce zakřivená, květy dosahují 17–30 mm v průměru, korunních cípů je 5, obvejčitých, lehce nestejných, na vrcholu zaokrouhlených nebo vykrojených, růžových. Plodem je vejcovitá tobolka.
Využití: Druh bývá vysazován v jihoafrických zahradách jako okrasná trvalka.
Poznámka: Rod Jamesbrittenia v současnosti čítá asi 83 druhů a byl pojmenován podle anglického botanika Jamese Brittena (1846–1924).
Jamesbrittenia grandiflora
Jamesbrittenia grandiflora
Jamesbrittenia grandiflora
Jamesbrittenia grandiflora
Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 6. 9. 2018 (Svazijsko, Sibebe Rock) a 7. 9. 2018 (Svazijsko, Malolotja Nature Reserve).