Syn.: Lyperia tortuosa Benth.
Čeleď: Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité
Jamesbrittenia tortuosa
Rozšíření: Pochází z Jihoafrické republiky, kde roste v provinciích Western a Eastern Cape, zejména na úpatí pohoří Swartberg.
Ekologie: Vyskytuje se na otevřených sutích nebo na kamenitých místech s nezapojenou vegetací nízkých křovin, v nadmořské výšce 300–750 m.
Jamesbrittenia tortuosa
Popis: Malý keřík se žláznatými větvičkami, dorůstá výšky asi 20 cm. Listy jsou v dolní části stonku vstřícné, výše střídavé, vyrůstají ve svazečcích na velmi krátkých brachyblastech, jsou jednoduché, čárkovité, velmi krátké. Květenství je koncové, hroznovité; květy jsou 5četné; kalich je téměř pravidelný, zvonkovitý, až téměř k bázi rozdělený, žláznatý; koruna je řepicovitá, jen velmi lehce souměrná, korunní trubka je úzce válcovitá, pod vrcholem prohnutá a náhle vakovitě rozšířená, cípy jsou obdélníkovité, na konci lehce vykrojené, bílé nebo načervenalé, s nápadnými hnědými skvrnami na bázi podél střední žilky, na vnější straně žláznatě chlupaté; tyčinky jsou 4, dvoumocné; gyneceum tvoří svrchní dvoupouzdrý semeník a krátkou čnělku. Plodem je tobolka s mnoha semeny.
Ohrožení a ochrana: Zdá se, že v současnosti není příliš ohrožen, proto v Červeném seznamu Jihoafrické republiky (2009) je zařazen mezi druhy vyžadující pozornost (LC – least concern).
Poznámka: Do rodu náleží více než 80 druhů keřů, keříků, vytrvalých i jednoletých bylin, převážná většina z nich se vyskytuje v Africe od Angoly a Zambie na jih. Pouze jediný druh (Jamesbrittenia dissecta) se tomuto areálu vymyká a roste od Egypta po Indii.
Jamesbrittenia tortuosa
Jamesbrittenia tortuosa
Jamesbrittenia tortuosa
Fotografováno dne 21. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Prince Albert, úpatí Swartberg Mountains).