V jižní části ostrova Mahé na Seychelských ostrovech se v širší oblasti osady Les Canelles nachází zahrada Le Jardin du Roy (Královská zahrada). Pozemek o rozloze asi 35 ha leží poměrně vysoko v kopcích asi 2 km od pobřeží a obklopuje usedlost někdejšího majitele plantáže. Zakladatelem této farmy byl na konci 18. století Francouz Pierre Poivre, který zde začal pěstovat různé druhy koření a ovocných stromů.
Le Jardin du Roy - Seychely, ostrov Mahé
Dnes jsou pozemky zpřístupněny veřejnosti. Je možné procházet mezi záhony s vonnými bylinami, zbytky někdejších kultur i regenerujícím porostem tropického pralesa s některými původními druhy. Součástí areálu je plantážníkův dům, v němž je přístupných několik místností s dobovým zařízením.
Le Jardin du Roy - Seychely, ostrov Mahé
Ve volně přístupných expozicích je možné nalézt prakticky všechny druhy koření, které se na Seychelách pěstovaly: skořici (Cinnamomum verum), muškátový oříšek (Myristica fragrans), pepřovník (Piper nigrum), vanilku (Vanilla planifolia), zázvor (Zingiber officinarum), kurkumu (Curcuma longa).
Le Jardin du Roy - Seychely, ostrov Mahé
Dále zde najdeme četné druhy ovoce: citrusy (Citrus maxima a Citrus hystrix), karambolu (Averrhoa carambola), avokádo (Persea americana), papáju (Carica papaya), ananas (Ananas comosus), kakaovník (Theobroma cacao), pitangu (Eugenia uniflora), anony (Annona muricata, Annona squamosa), zapotu (Manilkara zapota), Syzygium aequeum, zajímavostí je také durian (Durio zibethicus).
Le Jardin du Roy - Seychely, ostrov Mahé
Mezi okrasnými rostlinami lze obdivovat několik druhů v záhonech volně vysázených orchidejí, dávivec Jatropha integerrima, olověnec Plumbago auriculata nebo modře kvetoucí keře Petrea volubilis.
Le Jardin du Roy - Seychely, ostrov Mahé
V „přírodní“ části jsou k vidění velmi pěkné samčí i samičí exempláře endemické palmy lodoicey (Lodoicea maldivica), ale i mohutní jedinci další endemické palmy Verschaffeltia splendida s dobře vyvinutými chůdovými kořeny.
Součástí zahrady je i nezbytná ohrádka s obřími seychelskými želvami (Geochelone gigantea).
Le Jardin du Roy - Seychely, ostrov Mahé
Zahradu Jardin du Roy mají v itineráři okružní výlety po ostrově Mahé, které turistům nabízejí hlavní zdejší cestovní kanceláře. Návštěvník dostane do ruky plánek s vyznačenými nejzajímavějšími objekty a může se sám procházet a objevovat tropické kulturní rostliny a nakonec se posadit na terase malé restaurace, z níž se nabízí překrásný výhled k východnímu pobřeží ostrova.
Le Jardin du Roy - Seychely, ostrov MahéLe Jardin du Roy - Seychely, ostrov Mahé
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 3. 2. 2011.