Poblíž obce St-Philippe v jižní části ostrova Réunionu se rozkládá zahrada Le Jardin des Parfums et des Épices (Zahrada vůní a koření). Najdeme ji v zalesněné krajině na okraji zóny lávových výlevů.
Le Jardin des Parfums et des Épices - Réunion, St-Philippe
Půda zde byla rozdělena farmářům na sklonku 18. století, od té doby se zde pěstuje koření. Zhruba tříhektarový pozemek obklopuje farmářskou usedlost, která žije z produkce vanilky (Vanilla planifolia) i v současnosti. Její majitelé ale soustředili ohromné množství zajímavých rostlin, především koření a tropických okrasných dřevin a bylin: je jich zde k vidění asi 1500 druhů.
Le Jardin des Perfums et des Épices - Réunion, St-Philippe
Zahrada je zpřístupněna dvakrát denně (dopoledne a odpoledne) s průvodci, kteří se zaujetím, vtipně a srozumitelně (byť pouze ve francouzštině) představují pěstované rostliny. Co je zde k vidění? Rozmanité druhy tropického ovoce, např. banánovníky (Musa), citrusy (Citrus), ananasy (Ananas) a chlebovníky (Artocarpus). Z koření, které využívá zdejší kuchyně, je možné vidět zázvor (Zingiber officinarum), kurkumu (Curcuma longa), kardamom (Elettaria cardamomum), hřebíček (Syzygium aromaticum), samozřejmě vanilku. Vtipná je např. výsadba keřů koky (Erythroxylum coca) a koly (Cola acuminata) naproti sobě.
Le Jardin des Parfums et des Épices - Réunion, St-Philippe
Na záhonech okrasných rostlin najdeme řadu druhů orchidejí, na pergolách se pnou zajímavé liány, např. podražec Aristolochia gigantea a podivuhodná filipínská bobovitá rostlina Strongylodon macrobotrys. Na mohutných stromech zaujmou epifyti, např. ohromné celolisté kapradiny Asplenium nidus a převislé plavuně Huperzia gnidioides.
Le Jardin des Parfums et des Épices - Réunion, St-Philippe
Návštěvu zahrady lze úspěšně spojit s výletem po naučné stezce v nedaleké rezervaci Mare Longue, která chrání poslední zbytky nížinných deštných pralesů na ostrově.
Le Jardin des Parfums et des Épices - Réunion, St-Philippe
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 13. 9. 2008.