Syn.: Jasione amethystina subsp. cavanillesii (C. Vicioso) C. Vicioso et Lainz, Jasione crispa subsp. cavanillesii (C. Vicioso) Tutin, Jasione humilis subsp. cavanillesii (C. Vicioso) Rivas Mart.
Čeleď: Campanulaceae Juss. – zvonkovité
Jasione cavanillesii
Rozšíření: Endemit Kantaberského pohoří na severu Španělska. Roste zde ve dvou oddělených arelách, a to ve skupině Picos de Europa a v západnější skupině Somiedo.
Ekologie: Stanovištěm jsou sutě a terásky vápencových skal nad horní hranicí lesa, lokality leží v nadmořské výšce 1650–2460 m.
Jasione cavanillesii
Popis: Vytrvalá polštářová bylina vysoká 3–20 cm; lodyhy jsou poléhavé, na bázi lysé. Listy jsou střídavé, střechovitě uspořádané, přisedlé, kopisťovité, 2,5–6,5 mm dlouhé a 0,5–2,5 mm široké, lysé, celokrajné, na vrcholu zaokrouhlené nebo tupě špičaté. Květenství tvoří kulovitý strboul o 2–15 květech; listeny zákrovu jsou nepodobné listům, dvouřadé, na vrcholu tupě špičaté a někdy s drobným hrotem; kališní cípy jsou čárkovité, 1,5–2 mm dlouhé; koruna je 3,5–5 mm dlouhá, modrá, cípy jsou zakřivené; tyčinek je 5; čnělka je 5–7 mm dlouhá. Plodem je tobolka, která obsahuje 9–10 semen.
Poznámka: Podobná se horským typům proměnlivého druhu Jasione crispa, do jehož příbuzenstva náleží. Liší se od nich drobnými morfologickými znaky, např. lysými listy a dvouřadým zákrovem; je málo variabilní, vázaný jen na vápence a vyšší horské polohy.
Jasione cavanillesii
Jasione cavanillesii
Fotografovala Alena Vydrová. dne 29. 8. 2018 (Španělsko, NP Picos de Europa, Fuente Dé, pod hřebenem Horcados Rojos).