Syn.: Jasione montana f. dentata DC., Jasione montana subsp. echinata (Boiss. et Reut.) Rivas Martínez
Čeleď: Campanulaceae Juss. – zvonkovité
Jasione echinata
Rozšíření: Vyskytuje se v západní části Středozemí v jihovýchodním Španělsku, na Sardinii, Sicílii a v pohoří Sila v jižní části kontinentální Itálie.
Ekologie: Stanovištěm jsou suché pastviny na kyselých podkladech, provází nadmořské výšky 600–2000 m.
Jasione echinata
Popis: Vytrvalá trsnatá bylina, 10–50 cm vysoká, odstále bíle chlupatá. Listy jsou obkopinaté až kopinaté, 3–4 cm dlouhé a 0,5–0,6 cm široké, na okraji zvlněné. Květenství tvoří dlouze stopkaté, zploštěle kulovité strbouly 1,5–2 cm v průměru; listeny pod strbouly jsou trojúhelníkovité, 8–10 mm dlouhé a 5–6 mm široké, na okraji s jedním až několika páry špičatých až osinatých zoubků; květy nesou modrofialovou, 6–10 mm dlouhou korunu; tyčinek je 5. Plodem je tobolka otvírající se vrcholovou štěrbinou.
Poznámka: Některé novější prameny tento taxon neuznávají a rostliny zahrnují k široce rozšířenému pavinci horskému (Jasione montana). Od něj se odlišuje vytrvalým charakterem a především zubatými zákrovními listeny, rostliny také bývají nápadně chlupatější. Není vyloučeno, že v těchto znacích lze na geografickém gradientu najít plynulé přechody.
Jasione echinataJasione echinata
Jasione echinata
Fotografováno dne 15. 5. 2013 (Itálie, Sardinie, Neoneli, Oasi di Assai).