Syn.: Jasminum azoricum var. fluminense (Vell.) Eichler, Jasminum bahiense var. fluminense (Vell.) DC., Jasminum mauritianum Bojer ex DC.
Čeleď: Oleaceae Hoffmanns. et Link – olivovníkovité

Jasminum fluminense

Rozšíření: Těžiště rozšíření leží na africkém kontinentě (od Sierra Leone po Svazijsko), odkud přesahuje i na ostrovy (Mauricius, Seychely) a do jihozápadní části Arabského poloostrova. Zplanělý je hlášen z Brazílie, Karibské oblasti včetně Floridy, ale také z Havaje.

Ekologie: Křovinaté svahy, kamenné zídky v terasách, ale i okraje vodních toků, lesní pláště apod., má rád světlá, ale nikoli nezbytně přímo osluněná místa. V Jemenu vyhledává poněkud vlhčí stanoviště, kde často dochází ke kondenzaci mlh.

Jasminum fluminense

Popis: Keř, zpravidla popínavý. Listy vstřícné, trojčetné, lístky oválné, 3–6 cm dlouhé, zašpičatělé. Květenství je koncová lata tvořená vidlany, květy jsou poměrně velké, 5–8četné, příjemně vonné, kalich zvonkovitý, na vrcholu uťatý nebo jen s naznačenými cípy, koruna řepicovitá, 3–3,5 cm dlouhá, bílá, korunní cípy ploché nebo často nazpět ohrnuté. Plody jsou tobolky.

Jasminum fluminenseJasminum fluminense

Fotografováno dne 18. 2. 2010 (Jemen, Jabal Bura, svahy pod osadou Aden).