Syn.: Jasminum officinale f. grandiflorum (L.) Kobuski, Jasminum officinale var. grandiflorum (L.) Stokes, Jasminum officinale subsp. grandiflorum (L.) E. Laguna
Čeleď: Oleaceae Hoffmanns. et Link – olivovité
Jasminum grandiflorum
Rozšíření: Indoafrický druh, nominátní poddruh (na našich snímcích) se vyskytuje v asijské části areálu, byl popsán z malabarské Indie, objevuje se ale rovněž na jihu poloostrova či v podhůří Himálaje. Roste však i ve východněji položených oblastech jihovýchodní Asie, v pásu od Ásámu a Barmy až po jihovýchodní Čínu, kde však již místy nemusí být původní. Na africkém kontinentu a na jihu Arabského poloostrova se setkáváme s poddruhem Jasminum grandiflorum subsp. floribundum. Tento dekorativní a příjemně vonný keř je často pěstován i v dalších subtropických a tropických oblastech světa, z kultury může unikat do okolní krajiny – je uváděn například ze Střední s Jižní Ameriky, severovýchodní Austrálie, Tchaj-wanu, jižní Evropy i dalších oblastí.
Ekologie: Roste v opadavých i stálezelených lesích, v křovinách, často též na stanovištích ruderálních, v okolí lidských sídel, zahrad a cest.
Jasminum grandiflorum
Popis: Keř dorůstající výšky 2–4 m. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, lichozpeřené, s 5–9 lístky, které jsou úzce vejčité až vejčité (terminální lístek je skoro kosočtverečný), 0,7–3,8 cm dlouhé a 0,5–1,5 cm široké, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu špičaté, někdy až hrotité. Květenství jsou terminální nebo vyrůstají v úžlabí listů, jsou 2–9květá, vrcholičnatá, květní stopky jsou 0,5–2,5 cm dlouhé, prostřední stopka je velmi nápadně kratší než stopky ostatní; listeny jsou čárkovité, 2–3 mm dlouhé; kalich je lysý, kališní cípy jsou čárkovité, (3–)5–10 mm dlouhé; koruna je bílá, trubka je až 2,5 cm dlouhá, korunní cípy jsou podlouhlé, 1,3–2,2 cm dlouhé. Plodem je bobule.
Využití: Keř nachází uplatnění v tradiční medicíně, používá se k léčbě řady neduhů. Květy jsou velmi vonné a zpracovávají se ve voňavkářství.
Jasminum grandiflorum
Jasminum grandiflorum
Fotografovala Věra Svobodová, dne 28. 2. 2018 (Barma, okolí města Pagan).