Syn.: Adenoropium hastatum (Jacq.) Britton et P. Wilson, Adenoropium integerrimum (Jacq.) Pohl, Adenoropium pandurifolium (Andrews) Pohl, Jatropha acuminata Desr., Jatropha coccinea Link, Jatropha diversifolia A. Rich., Jatropha glaucovirens Pax et K. Hoffm., Jatropha hastata Jacq., Jatropha moluensis Sessé et Moc., Jatropha pandurifolia Andrews, Jatropha pauciflora C. Wright ex Griseb.
Česká jména: dávivec (Presl 1846, Mareček 1997)
Čeleď: Euphorbiaceae Juss. – pryšcovité
Jatropha integerrima
Rozšíření: Původní vlastí je Karibik, kde roste na Kubě, Haiti a v Dominikánské republice. Pěstuje se ovšem v tropech celého světa a místy zplaňuje, např. na Floridě a ve Střední Americe.
Ekologie: Pochází z tropického prostředí, kde se střídají období sucha a dešťů, takže nemá příliš velké nároky na vlhkost. Stejně tak nevyžaduje speciálnější půdní podmínky.
Jatropha integerrima
Popis: Stálezelený keř nebo malý stromek, dorůstající výšky 2(–4,5) m. Listy jsou střídavé, s 1–2,5 cm dlouhým řapíkem, čepel je obvejčitá nebo obkopinatá, 6–10(–13) cm dlouhá a 1,5–5 cm široká, na bázi klínovitá nebo mělce srdčitá, někdy s naznačenými drobnými zoubky, jinak celokrajná, na vrcholu ostře zašpičatělá. Květenství připomíná okolík; květy jsou jednopohlavné, samčí mají krátké stopky, kališní lístky s vejčitými, spíše tupými, asi 1 mm dlouhými cípy, růžové nebo šarlatové, obkopinaté, asi 1 cm dlouhé lístky korunní a 10 tyčinek, vnější kruh je kratší, vnitřní je delší; samičí květy vyrůstají na delších stopkách, jejich kalichy mají kopinaté, asi 2 mm dlouhé, špičaté cípy, korunu stejnou jako květy samčí, vejcovitý svrchní semeník a hluboce dvouklané blizny. Plody jsou zaobleně trojhranné, asi 1 cm velké tobolky s 3 pouzdry, v každém je jediné velké semeno.
Využití: Nenáročná a přitom velmi ozdobná rostlina – v celé početné čeledi pryšcovitých (Euphorbiaceae) nenajdeme mnoho druhů s tak nápadnými květy.
Jatropha integerrimaJatropha integerrima
Jatropha integerrima
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 13. a 20. 9. 2008 (Réunion, St-Pierre a L´Hermitage les Bains) a 19. 2. 2009 (Kostarika, Boca Tapada).