Syn.: Calceolaria punctata Vahl, Calceolaria puncticulata (Ruiz et Pav.) Phil., Fagelia punctata (Vahl) Kuntze, Boea punctata (Ruiz et Pav.) Pers.
Čeleď: Calceolariaceae Raf. ex Olmstead – pantoflíčkovité

Jovellana punctata

Rozšíření: Druh pochází z jihozápadu Jižní Ameriky, jeho nevelký areál leží v pobřežních oblastech středního Chile.

Ekologie: Roste na vlhkých stanovištích v křovinaté a lesnaté vegetaci, v lesních lemech, v blízkosti vodních toků, objevuje se také podél silnic a cest. Ve své domovině kvete od února do března.

Popis: Bohatě větvená bylina až keř s větvemi vzpřímenými, až 150 cm dlouhými, jemně chlupatými, žláznatě oděnými. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, podlouhle vejčité, na bázi klínovité až zaokrouhlené, po okrajích výrazně zubaté, na líci řídce chlupaté až olysalé, na rubu chlupaté. Květenství je terminální, latnaté; kalich je 4četný, kališní cípy jsou vejčité, koruna je bílá až nafialovělá, vně chlupatá, uvnitř s větší žlutou skvrnkou a nachovými tečkami, 2pyská, horní pysk je o málo kratší než dolní; tyčinky jsou 2, přirostlé ke korunní trubce. Plodem je tobolka.

Poznámka: K rodu Jovellana je v současnosti řazeno pět druhů (POWO 2021), tři z nich pocházejí z Chile, dva z Nového Zélandu. Gaspar Melchor de Jovellanos (1744–1811), na nějž rodové jméno odkazuje, byl španělský politik, právník, básník a dramatik.
Celá čeleď Calceolariaceae, k níž je tento rod zahrnován, čítá pouze dva rody, kromě rodu Jovellana sem patří ještě podstatně početnější středo- a jihoamerický rod Calceolaria.

Jovellana punctataJovellana punctata
Jovellana punctata
Jovellana punctata

Fotografováno dne 6. 6. 2019 (Belgie, Vlámsko, Plantentuin Meise).