JOVIBARBA GLOBIFERA subsp. HIRTA (L.) J. Parn. – netřeskovec výběžkatý srstnatý / skalničník guľkovitý srstnatý

Syn.: Diopogon hirtus (L.) H. P. Fuchs ex H. Huber, Jovibarba hirta (L.) Opiz, Sempervivum globiferum subsp. hirtum (L.) ˈt Hart et Bleij, Sempervivum hirtum L.
Česká jména: netřesk výběžkatý srstnatý, netřeskovec výběžkatý srstnatý (Kubát 2002)
Slovenská jména: skalničník guľkovitý srstnatý (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Crassulaceae – tlusticovité

Jovibarba globifera subsp. hirta

Rozšíření: Jeden z poddruhů netřesku výběžkatého (Jovibarba globifera), vyskytuje se ve střední a jihovýchodní Evropě, ve Východní Alpách, Karpatech, i v horách Balkánského poloostrova, u nás patrně jen na jižní Moravě v Pavlovských vrších. Variabilita druhu je poměrně značná, v Čechách a ve zbytku Moravy najdeme nominátní poddruh, který má kališní lístky na ploše nebrvité, víceméně lysé.

Ekologie: Roste ve skalních štěrbinách a na skalnatých svazích, zpravidla na vápenci, v pásmu pahorkatin, stoupá však i do hor. Kvete od července do srpna.

Jovibarba globifera subsp. hirta

Popis: Sukulentní monokarpická bylina, sterilní rostliny vytvářejí kompaktní, kulovité růžice, až 3,5 cm v průměru, listy jsou dužnaté, po stranách brvité, na ploše lysé. Květonosné lodyhy jsou 15–30 cm vysoké; okolík je složený z vijanů, květy jsou 6četné, svrchní strana kališních lístků je brvitá, korunní lístky jsou na okraji třásnité, žlutobílé. V paždí vnějších listů vyrůstají krátké výběžky, na jejichž koncích se objevují dceřiné růžice. Plody jsou měchýřky.

Ohrožení a ochrana: Poddruh J. globifera subsp. hirta je považován českým Červeným seznamem (2012) za silně ohrožený (C2r).

Jovibarba globifera subsp. hirta
Jovibarba globifera subsp. hirta
Jovibarba globifera subsp. hirtaJovibarba globifera subsp. hirta
Jovibarba globifera subsp. hirta
Jovibarba globifera subsp. hirta

Fotografováno ve dnech 11. 7. 2004 (Česko, Morava, Mikulov) a 15. 8. 2009 (Rakousko, Východní Alpy, Raxalpe).