Syn.: Juncus aquaticus (L.) All.
Česká jména: sítina článkovaná (Domin-Podpěra 1928, Dostál 1950, Kubát 2002)
Slovenská jména: sitina článkovaná (Dostál 1950, Marhold-Hindák 1998)
Čeleď: Juncaceae Juss. – sítinovité
Juncus articulatus
Rozšíření: Druh s cirkumpolárním rozšířením. Roste v celé Evropě včetně nejsevernějších oblastí, v Asii převážně v mírném pásmu, dále v celé Severní Americe, v severní Africe, Makaronésii, druhotně v Austrálii a Jižní Americe (Peru). U nás v celém území dosti hojně.
Ekologie: Roste v příkopech, na vlhkých loukách a v bažinách, na dnech letněných rybníků a obnažených březích vod, od nížin do horského stupně.
Juncus articulatus
Popis: Vytrvalá, 10–60 cm vysoká, někdy živorodá, trsnatá, sytě až nahnědle zelená bylina s plazivým oddenkem. Lodyhy přímé, často však až poléhavé, oblé, zřídka poněkud smáčklé, listnaté. Listy zřetelně příčně přehrádkované, oblé nebo poněkud smáčklé, kratší než lodyha, s dlouhou pochvou. Květenství koncové, rozvětvené přímo odstálými větvemi, klubíčka 4–10květá, dolní listen vzpřímený, kratší než květenství, ostatní pochvovité, zelené nebo blanité, okvětní lístky bodlinkatě špičaté, všechny stejně dlouhé, kopinaté, nejčastěji jednožilné, s širokým mázdřitým lemem. Plodem je temně hnědá tobolka náhle se zužující v zobánek, jednou až dvakrát delší než okvětí. Druh kvete od června do srpna.
Juncus articulatusJuncus articulatus
Juncus articulatus
Juncus articulatus
Juncus articulatus
Juncus articulatus
Fotografováno dne 6. 7. 2011 (v Krkonoších).