Syn.: Junellia minutifolia (Phil.) Moldenke, Junellia rosulata Moldenke, Junellia struthionum (Speg.) Moldenke, Verbena minutifolia Phil., Verbena prichardii Rendle, Verbena rosulata (Moldenke) Tronc., Verbena struthionum Speg., Verbena tridactylites Lag.
Čeleď: Verbenaceae Jaume St-Hil. – sporýšovité

Junellia tridactylites

Rozšíření: Druh jižní části Jižní Ameriky, vyskytuje se na jihu Argentiny, na severu zasahuje až do provincie Mendoza, na jihu až do patagonské provincie Santa Cruz, objevuje se i v příhraničnich oblastech Chile.

Ekologie: Roste v patagonské stepi, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 2400 m. Kvete od prosince do ledna.

Junellia tridactylites

Popis: Vytrvalá bylina až polokeř s kobercovitým habitem, jen 15–20 cm vysoký, s větvemi poléhavými až vystoupavými, chlupatými a olistěnými. Listy jsou vstřícné, přisedlé, 3–5 mm dlouhé, 3laločné až 3četné, dužnaté, chlupaté. Květenství je klasnaté, 10–15květé, květy jsou zygomorfní, oboupohlavné, vonné; listeny jsou vejčité, až 4 mm dlouhé a 2 mm široké, chlupaté; kalich je trubkovitý, 5cípý, až 7,5 mm dlouhý, hustě chlupatý, cípy jsou až 1,5 mm dlouhé; koruna je řepicovitá, 10–12 mm dlouhá, bílá, později až nafialovělá (někdy údajně i načervenalá či nažloutlá), vně pokrytá nazpět přitisklými chlupy; tyčinky jsou 4, čnělka je jediná. Plody jsou až 4,6 mm dlouhé, lysé.

Poznámka: Podle revize z roku 2008 rod Junellia zahrnoval 39 druhů, všechny pocházely z Jižní Ameriky, z oblasti od Peru a Bolívie až po Chile a jižní Argentinu – avšak byl parafyletický. Takže hned v roce 2009 bylo na základě molekulárních analýz od toho rodu odečteno 13 jeho zástupců, pro které byl vytvořen nový samostatný rod Mulguraea. Nicméně k rodu Junellia byl zase připojen rod Urbania a některé druhy z rodu Glandularia, takže rod Junellia má v současnosti dokonce až 40 druhů (POWO 2019). Další změny nelze vyloučit.

Junellia tridactylites
Junellia tridactylites
Junellia tridactylites
Junellia tridactylites
Junellia tridactylites

Fotografoval Mário Duchoň, dne 9. 1. 2019 (Argentina, prov. Santa Cruz, údolí Río Santa Cruz východně od El Calafate).