Syn.: Juniperus hudsonica Forbes, Juniperus prostrata Pers., Juniperus racemosa Risso, Juniperus repens Nutt., Juniperus sabina var. alpina Lodd. ex Loudon, Juniperus sabina var. humilis Hook., Juniperus sabina var. procumbens Pursh, Juniperus sabina var. prostrata (Pers.) Loudon, Juniperus virginiana var. prostrata (Pers.) Torr., Sabina horizontalis (Moench) Rydb., Sabina horizontalis f. douglasii (Rehder) Moldenke, Sabina prostrata (Pers.) Antoine, Sabina racemosa (Risso) Antoine
Česká jména: jalovec polehlý (Mareček 1997)
Čeleď: Cupressaceae Bartl. – cypřišovité
Juniperus horizontalis
Rozšíření: Severoamerický druh s rozsáhlým areálem na severu kontinentu: vyskytuje se v širokém pruhu od Aljašky až po Newfounland. Na jih zasahuje až do Colorada a Nebrasky.
Ekologie: Roste na suchých písčitých nebo kamenitých půdách, zpravidla na místech s řídkou, nezapojenou vegetací, vystupuje až do nadmořských výšek 1000(–2100) m.
Juniperus horizontalis
Popis: Dvoudomý plazivý nebo poléhavý, k zemi přitisklý keřík, většinou dorůstá výšky kolem 30 cm; borka je hnědá, na kmíncích se odlupuje v tenkých páscích, na silnějších větvích v širších šupinách; větvičky jsou rovné, 3–4hranné. Jehlice jsou vstřícné, šupinovité, 1,5–2 mm dlouhé, překrývající se na 1/3 délky, zelené, v zimě se zbarvují do červena, kýlovité nebo zaoblené, na vrcholu zakrouhlené, tupé až špičaté, ale krátce zašpičatělé; na mladších větvičkách jsou odstálé listy 4–8 mm dlouhé, neojíněné. Jalovčinky (zdužnatělé šištice) na zakřivených stopkách zpravidla dozrávají po 2 letech, bývají většinou ve 2 odlišných velikostech, vejcovité nebo kulovité, 5–7 mm dlouhé, tmavě modročerné nebo hnědomodré, slabě ojíněné, většinou s 1–2 semeny; semena mají 4–5 mm v průměru.
Záměny: Ačkoli jde o nízký poléhavý nebo plazivý keřík, může se křížit s blízce příbuznými druhy Juniperus virginiana a Juniperus scopulorum. Od obou se liší především vzrůstem a zašpičatělými konci listů.
Juniperus horizontalis
Juniperus horizontalis
Juniperus horizontalis
Juniperus horizontalis
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 18., 28. a 29. 7. 2007 (Kanada, Alberta: NP Jasper, Maligne Canyon; Fort Macleod, Head-Smashed-In Bufalo Jump; NP Waterton Lakes, Lower Waterton Lake).