Syn.: Carduus mollis Gouan, Jurinea gouanii Rouy, Jurinea pyrenaica Gren. et Godr., Serratula humilis Desf.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité

Jurinea humilis

Rozšíření: Pochází z jihozápadní Evropy. Vyskytuje se v Pyrenejích (i na francouzské straně) a v pohořích na Pyrenejském poloostrově ve Španělsku i Portugalsku. Také roste v severní Africe v Maroku a Alžírsku.
Ekologie: Stanovištěm jsou lesní světliny a kamenité svahy na různých geologických podkladech, roste na vápencích, žulách, metamorfovaných horninách i sedimentech. Lokality leží v nadmořské výšce 500–3000 m.
Jurinea humilis
Popis: Vytrvalá, prakticky bezlodyžná bylina s tlustým větveným dřevnatým oddenkem a sterilními výhony; lodyhy jsou nanejvýš 4 cm vysoké. Listy jsou řapíkaté, vzácně celistvé a obkopinaté, častěji peřenosečné a s 4–7 páry krátkých, úzce kopinatých úkrojků, (1,5–)2,5–8(–10) cm dlouhé, pavučinatě chlupaté a na okraji podvinuté. Úbor je jediný; zákrov je obráceně kuželovitý, 1,3–2 cm dlouhý, na bázi uťatý, listeny jsou 4–5řadé, střední a vnitřní jsou úzce kopinaté, 1,2–2 cm dlouhé, na konci ven vyhnuté, často pavučinaté; květy jsou oboupohlavné, trubkovité, 1,6–2,4 cm dlouhé, růžové nebo růžovofialové. Nažky jsou stlačeně válcovité, 4–7,5 mm dlouhé; chmýr tvoří jednoduché štětiny, vnější jsou 8–11 mm dlouhé, vnitřní 14–17 mm dlouhé.
Poznámka: Údaje ze Sicílie se vztahují k příbuznému druhu Jurinea bocconii.

Jurinea humilis
Jurinea humilis

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 29. 8. 2018 (Španělsko, NP Picos de Europa, Fuente Dé, pod hřebenem Horcados Rojos).