Syn.: Adhatoda anagalloides Nees, Ecbolium anagalloides (Nees) Kuntze
Česká jména: právenka (Mareček 1997)
Čeleď: Acanthaceae Juss. – paznehtníkovité
Justicia anagalloides
Rozšíření: Druh tropické východní Afriky, jehož areál se táhne od Etiopie přes Keňu a Tanzanii až do Mosambiku, Svazijska a východních provincií Jihoafrické republiky (zde ve směru jižním až po severovýchod provincie KwaZulu-Natal).
Ekologie: Roste na otevřených travnatých stanovištích, v savaně, buši, podél cest, nezřídka se objevuje na čerstvých spáleništích. Stoupá až do nadmořské výšky okolo 1800 m, kvete v průběhu celého roku.
Justicia anagalloides
Popis: Vytrvalá trsnatá bylina, obvykle méně než 20 cm vysoká, s lodyhou vystoupavou, někdy i plazivou, chlupatou. Listy jsou vstřícné, krátce řapíkaté, vejčité až obvejčité, až 2,5 cm dlouhé a asi 1 cm široké, na bázi klínovité, na vrcholu tupé, skoro lysé nebo chlupaté. Květenství vyrůstá z úžlabí horních listů, je klasnaté, přímé, zhruba 2–3květé; listeny jsou čárkovité, kratší než kalich; kališní cípy jsou úzce kopinaté, až 8 mm dlouhé, skoro lysé, koruna je nanejvýše 10 mm dlouhá, 2pyská, bílá, horní pysk je mělce dvoulaločný, dolní pysk je trojlaločný, prostřední lalok je největší a je okrášlen nachovou kresbou. Plodem je tobolka.
Justicia anagalloides
Justicia anagalloides
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 7. 9. 2018 (Svazijsko, Malolotja Nature Reserve).