Syn.: Justicia lycioides Schinz, Justicia polymorpha Schinz
Česká jména: právenka (Mareček 1997)
Čeleď: Acanthaceae Juss. – paznehtníkovité
Justicia odora
Rozšíření: Areál tvoří několik samostatných ostrůvků. Nejjižnější leží v oblasti pouště Kalahari v Jihoafrické republice, Namibii, Angole, Botswaně, Zimbabwe a Mozambiku, další se rozkládá ve východní Africe od Tanzanie přes Keňu a Somálsko do Etiopie, a dále roste i na jihu Arabského poloostrova v Jemenu a Ománu. Zdá se, že u tohoto druhu existuje geograficky podmíněná variabilita.
Ekologie: Roste na okrajích křovin, na štěrkovitých vysýchavých půdách v nadmořských výškách 600–2500 m, nejhojněji v oblastech ve srážkovém stínu.
Justicia odora
Popis: Nevysoký, zpravidla lysý, 10–100 cm vysoký polokeř s rýhovanými šedými větvičkami. Listy vstřícné, krátce řapíkaté, kopinaté, vejčité nebo eliptické, 0,5–2,5 cm dlouhé a 0,6–0,8 cm široké, celokrajné, obvykle zcela lysé, na vrcholu špičaté. Květy po 1–3 v úžlabí listů, kalich s čárkovitě kopinatými cípy, koruna dvoupyská, až 15 mm dlouhá, sytě žlutá, někdy v ústí korunní trubky červeně žilkovaná, dolní pysk trojlaločný, až 11 mm široký a 15 mm dlouhý; tyčinky 2. Tobolka čtyřsemenná, asi 10 mm dlouhá, lysá nebo krátce chlupatá.
Justicia odoraJusticia odora
Justicia odora
Fotografovala Věra Svobodová, dne 17. 4. 2010 (Jemen, Taizz).