Syn.: Bryophyllum bergeri (Raym.-Hamet et H. Perrier) R. Govaerts, Kalanchoe bergeri var. glabra Boiteau et Mannoni, Kalanchoe bergeri var. typica Boiteau et Mannoni
Čeleď: Crassulaceae J. St.-Hil. – tlusticovité
Kalanchoe bergeri
Rozšíření: Úzce endemický druh malého území v oblasti horského masivu Andringitra, který se nalézá v jihovýchodní části madagaskarské centrální horské plošiny.
Ekologie: Roste jako litofyt na vlhkých i sušších rulových a žulových skalách, ve skalních štěrbinách, v nadmořské výšce zhruba od 2200 do 2650 m.
Kalanchoe bergeri
Popis: Drobná sukulentní bylina, 10–18(–30) cm vysoká, žláznatě chlupatá nebo i lysá. Lodyha je vystoupavá až přímá, nahoře chudě větvená, někdy červeně naběhlá. Listy jsou křižmostojné, řapíkaté, vejčité až obvejčité, 1–4 cm dlouhé a 0,7–2,4 cm široké, dužnaté, na bázi klínovité, na okraji vroubkované, na vrcholu zaokrouhlené, chlupaté nebo i lysé, na rubu někdy červeně naběhlé. Květenství je vrcholičnaté, chudokvěté, 2–5květé, květy jsou stopkaté, odstálé až nicí, kalich je zvonkovitý, chlupatý, kališní trubka je 0,5–2 mm dlouhá, kališní cípy jsou trojúhelníkovité, 7–10 mm dlouhé, tupé nebo špičaté; koruna je trubkovitě zvonkovitá až protáhle baňkovitá, v podkladu žlutá s výraznou oranžovočervenou kresbou, vně chlupatá, korunní trubka je 10–12 mm dlouhá, cípy jsou úzce obvejčité, přímé, 6–8 mm dlouhé, tyčinky z koruny nevyniklé. Plody jsou měchýřky.
Záměny: Madagaskarský horský masiv Andringitra je na výskyt kolopojek poměrně bohatý, najdeme zde třeba i pozoruhodné epifytní druhy Kalanchoe gracilipes a K. porphyrocalyx, pohledně huňatý terestrický druh Kalanchoe tomentosa či naopak zcela lysý K. integrifolia, stolony obdařený druh Kalanchoe synsepala nebo rovněž jen velmi úzce endemické sukulenty Kalanchoe jongmansii a K. serrata. Představovaný vysokohorský nazrzlý trpaslíček je nezaměnitelný a pro Andringitru přímo emblematický.
Poznámka: Druhové jméno odkazuje na německého botanika Alwina Bergera (1871–1931), kurátora italské botanické zahrady Giardini Botanici Hanbury a ve své době významného znalce sukulentních rostlin.
Kalanchoe bergeri
Kalanchoe bergeri
Kalanchoe bergeri
Kalanchoe bergeri
Kalanchoe bergeri
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 17. 10. 2016 (Madagaskar, Parc national d’Andringitra).