Syn.: Cotyledon aegyptiaca Lam., Cotyledon crenata (Andrews) Vent., Cotyledon deficiens Forssk., Cotyledon nudicaulis Lam., Cotyledon verea Jacq., Kalanchoe brittenii Raym.-Hamet, Kalanchoe coccinea Welw. ex Oliv., Vereia crenata Andrews
Česká jména: kolopojka (Presl 1846)
Čeleď: Crassulaceae J. St.-Hil. – tlusticovité
Kalanchoe crenata
Rozšíření: Druh tropické Afriky, vyskytuje se v oblasti od Sierra Leone až po Tanzánii, na jih zasahuje až do Angoly a Zimbabwe. Byl zavlečen i do Střední Ameriky, snad i do jihovýchodní Asie a Indie. Z Belize, Guatemaly a Floridy je hlášeno zplanění jihovýchodoasijského poněkud podobného druhu Kalanchoe integra, zda se v tomto případě jedná jen o záměnu s námi popisovaným druhem, nelze jednoznačně stanovit. Nová Flora Mesoamericana (2015) uvádí z Belize, Guatemaly, Salvadoru a Hondurasu výhradně tento africký druh.
Ekologie: Roste v lesních lemech, podél vodních toků, rovněž na stanovištích dotčených lidskou činností, podél cest a na skládkách.
Kalanchoe crenata
Popis: Vytrvalá sukulentní bylina, 30–200 cm vysoká. Lodyha je vystoupavá až přímá, dužnatá, jednoduchá nebo chudě větvená, lysá nebo jemně žláznatě chlupatá. Listy jsou vstřícné, krátce řapíkaté až skoro přisedlé, nahloučené spíše ve spodní části lodyhy, vejčité až kopisťovité, 4–25 cm dlouhé a 1,5–12 cm široké, na bázi klínovité, nepravidelně dvojitě vroubkované, dužnaté, lysé nebo řídce žláznaté, zelené nebo nahnědlé. Květenství je latnaté, 30–40 cm dlouhé, 30–100květé; kalich je 2,4–10 mm dlouhý, kališní cípy jsou kopinaté, špičaté, zelené, lysé nebo žláznatě chlupaté; květy jsou 4četné, koruna je řepicovitá, 11–22 mm dlouhá, žlutá, naoranžovělá nebo až červená, lysá nebo žláznatě chlupatá. Plody jsou měchýřky, 6–8,5 mm dlouhé.
Využití: V Africe se používá v tradiční medicíně, především u léčení chorob kůže. Kolopojky tohoto habitu se objevují i v kultuře, jsou to oblíbené pokojové sukulenty.
Poznámka: Taxonomicky poměrně dosti problematický druh, často zaměňovaný s asijským druhem Kalanchoe integra (i literaturou, rovněž v herbářích), někdy spojovaný dokonce i s druhem Kalanchoe laciniata. Situaci komplikují i chybná ztotožňování s madagaskarským druhem Kalanchoe crenata (Baker) Raym.-Hamet, tedy Kalanchoe laxiflora. Rozhodně druh vhodný k dalšímu studiu.
Kalanchoe crenataKalanchoe crenata
Kalanchoe crenata
Kalanchoe crenata
Kalanchoe crenata
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 7. 2. 2015 (Guatemala, Nebaj).