KALANCHOE DELAGOENSIS Eckl. et Zeyh. – kolopojka

Syn.: Kalanchoe tuberosa H. Perrier, Kalanchoe tubiflora Raym.-Hamet, Kalanchoe verticillata Scott-Elliot, Bryophyllum delagoense (Eckl. et Zeyh.) Schinz, Bryophyllum tubiflorum Harv., Bryophyllum verticillatum (Elliott) A. Berger
Česká jména: kolopojka / náduť (Presl 1846)
Čeleď: Crassulaceae – tlusticovité

Kalanchoe delagoensis

Rozšíření: Druh pochází z Madagaskaru, vyskytuje se zde na jihu ostrova, v provinciích Fianarantsoa a Toliara. Z kultury se rozšířil do mnoha tropických a subtropických oblastí světa (například jižní Afrika, Mediterán, Austrálie, americký Texas a Florida, ostrovy Karibského moře, Havajské ostrovy, ale i některé další části Madagaskaru). Do Evropy byl přivezen kolem roku 1912, je často pěstován jako ozdobný sukulent.

Ekologie: Roste na otevřených plochách skalnatých oblastí, na stráních i ve skalních štěrbinách. Vyhovuje mu písčitá a kamenitá půda, sušší slunné polohy.

Kalanchoe delagoensis

Popis: Dvouletá až vytrvalá sukulentní lysá rostlina, dorůstá výšky 20–200 cm. Stonek je přímý, nevětvený, na vrcholu hustě vyrůstají přisedlé dužnaté listy. Mají válcovitý tvar, na horní straně s rýhou, na vrcholku mají malé výrůstky, na kterých vznikají četné propagule (malé vegetativní výhonky, které se oddělí od mateřské rostliny a vyrostou v nové rostliny). Listy mají šedozelenou barvu s tmavými šedohnědými skvrnami. Na prudkém slunci barvy vybledají. Květenstvím je hustá lata na stonku až 25 cm vysokém. Květy jsou nicí, stopkaté, zvonkovitý kalich s trojúhelníkovitými cípy je dlouhý asi 0,5 cm. Trubka koruny je nálevkovitá, korunní lístky jsou obvejčité, rozevřené. Má hnědorůžovou barvu, je 2–4 cm dlouhá. Kvete v zimních měsících a během časného jara, semena jsou drobná, 0,5–2,5 mm velká.

Využití: Druh je pěstován jako sukulent ozdobný habitem i květem. Některé pěstované hybridy mají listy zploštělé, rozšířené do tvaru kopinaté čepele, lemované výrůstky, na kterých vznikají propagule. Drobné rostlinky mohou zaplevelit i skleník.
Celá rostlina je jedovatá, obsahuje alkaloidy a srdeční glykosidy, které dráždí zažívací ústrojí a ve větším množství mohou způsobit zástavu srdce. V lidovém léčitelství se používal k léčbě infekcí, revmatismu, zánětů a hypertenze.

Poznámka: Schopnost reprodukce propagulemi umožňuje tomuto druhu dobře přežívat v suchých oblastech. Rostlina je v anglicky mluvících zemích nazývána obvykle mother of thousands nebo dokonce mother of millions (matka tisíců, milionů). Místy se stává až obtížným a nebezpečným plevelem. Na pastvinách ve východní a severozápadní Austrálii je velkým problémem, v době sucha ji může spást i dobytek, který pak na následky požití většího množství rostlin bez včasného léčení zemře.

Kalanchoe delagoensisKalanchoe delagoensis
Kalanchoe delagoensis
Kalanchoe delagoensis

Fotografováno od 16. do 18. 11. 2010 (Réunion, Cirque de Mafate).