Syn.: Cotyledon integra Medik., Kalanchoe spathulata DC., Kalanchoe yunnanensis Gagnep.
Česká jména: kolopojka (Presl 1846)
Čeleď: Crassulaceae J. St.-Hil. – tlusticovité
Kalanchoe integra
Rozšíření: V klasifikaci rodu Kalanchoe vládne v současnosti nezřízený taxonomický chaos, který se obzvláště silně projevuje především u asijských zástupců tohoto rodu. Velmi citelně chybí odborná revize rodu. Na tomto místě se proto – s vědomím i jiných možností (především: Hideaki Ohba 2003) – přidržujeme tradičního botanického přístupu z národních květen Číny a Pákistánu. Při tomto pojetí se tedy druh Kalanchoe integra vyskytuje v jihovýchodní a jižní Asii, jeho areál se rozkládá v jižní Číně (od provincie Fu-ťien na jih), na Tchaj-wanu, Filipínách, v Indočíně, Thajsku a Indonésii, na západ zasahuje snad až do Bhútánu, Nepálu a Indie (bývá uváděn jako druh Kalanchoe spathulata).
Ekologie: Roste na kamenitých a skalnatých stanovištích, na křovinatých stráních a travnatých svazích, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1500 m. Kvete od března do srpna.
Kalanchoe integra
Popis: Vytrvalá sukulentní bylina s lodyhou vystoupavou až přímou, 30–120 cm dlouhou, chudě větvenou, lysou. Listy jsou vstřícné, řapíkaté či skoro přisedlé, kopisťovité, 5–7(–17) cm dlouhé a 1,5–3,5(–8) cm široké, na bázi klínovité, na okraji nerovnoměrně vroubkované až pilovité, vzácně snad i celokrajné, na vrcholu tupé. Květenství je latnaté, až 10 cm dlouhé, v době plodu se prodlužující; listeny jsou čárkovité; květy jsou čtyřčetné, oboupohlavné, krátce stopkaté; kališní lístky jsou trojúhelníkovité, až 10 mm dlouhé, špičaté, lysé; koruna je 15–21 mm dlouhá, žlutá, lysá, cípy jsou špičaté. Plodem je souplodí měchýřků, které jsou 6–10 mm dlouhé.
Využití: Rostlina se jistě pěstuje i v kultuře, kde se může „ukrývat“ pod nejroztodivnějšími jmény. V některých oblastech světa lze očekávat i její zplaňování, často bývá zaměňována s druhem Kalanchoe crenata.
Kalanchoe integra
Kalanchoe integra
Kalanchoe integra
Fotografovala Věra Svobodová, dne 16. 3. 2011 (Vietnam, okolí Danangu).

Další literatura:
Hideaki Ohba (2003): Taxonomic Studies on the Asian Species of the Genus Kalanchoe (Crassulaceae) 1. Kalanchoe spathulata and Its Allied Species. In: Journal of Japanese Botany 78(5): 247–256.