Čeleď: Crassulaceae J. St.-Hil. – tlusticovité

Kalanchoe olivacea

Rozšíření: Endemit nevelkého území v jihoindických státech Maháráštra, Karnátaka, Kérala a Tamil Nadu. Roste pouze v několika horských skupinách pohoří Západní Ghát.

Ekologie: Stanovištěm jsou travnaté a kamenité svahy, případně sutě, obvykle v zóně opadavého listnatého lesa. Lokality leží v nadmořských výškách 1750–2450 m. Kvete od října do března, obvykle v intervalu 10 let.

Kalanchoe olivacea

Popis: Sukulentní bylina s přímou lodyhou vysokou do 30 cm. Listy jsou vstřícné, přisedlé, obvejčité, 8–11 cm dlouhé a 3–6 cm široké, olivově zelené a načervenalé, lysé, na bázi zúžené a poněkud sbíhavé, na okraji vroubkované, na vrcholu tupé. Květenství je hustá koncová chocholičnatá lata asi 4 cm dlouhá; listeny jsou čárkovité, 5–7 mm dlouhé; květy jsou 4četné; kalich má krátkou trubku a kopinaté, 6–7 mm dlouhé, žláznatě chlupaté, na vrcholu zašpičatělé cípy; koruna je řepicovitá, bílá, korunní trubka je asi 1 cm dlouhá, cípy jsou vejčité, 7–8 mm dlouhé; tyčinek je 8; plodolisty jsou 4, volné. Plody jsou lysé měchýřky asi 8 mm dlouhé.

Poznámka: Do rodu Kalanchoe je v současné době řazeno celkem 157 druhů (POWO 2019), které jsou rozšířeny především v Africe a na Madagaskaru, daleko menší počet jich roste v jižní Asii. V pohoří Západní Ghát se vyskytují asi 4 endemické druhy.

Kalanchoe olivacea
Kalanchoe olivacea

Fotografováno dne 26. 1. 2019 (Indie, Kérala, Kumily, Periyar Tiger Reserve).