Syn.: Kalmia glauca var. microphylla Hook., Kalmia polifolia var. microphylla (Hook.) Rehder, Kalmia polifolia subsp. microphylla (Hook.) Calder et Roy L. Taylor, Kalmia polifolia var. microphylla (Hook.) H. M. Hall
Česká jména: mamota (Presl 1846)
Čeleď: Ericaceae Juss. – vřesovcovité

Kalmia microphylla

Rozšíření: Roste v západní části Severní Ameriky od Aljašky po Kalifornii, na východ dosahuje v Kanadě až do provincie Ontario.

Ekologie: Provází otevřená vrchoviště a zrašelinělé části alpínských trávníků, živinami chudá zamokřená stanoviště s kyselou půdní reakcí.

Kalmia microphylla

Popis: Nízký, 5–80 cm vysoký stálezelený keřík s oblými nebo lehce stlačenými, lepkavými, lysými nebo řídce chlupatými větvičkami. Listy jsou vstřícné, téměř přisedlé, vejčité, oválné až kopinaté, 1,5–4 cm dlouhé a 0,3–1,2(–1,8) cm široké, na líci tmavozelené, lysé a lesklé, na rubu někdy žláznatě chlupaté, na okrajích často podvinuté, na vrcholu tupé nebo špičaté. Květy jsou jednotlivé nebo tvoří až 6–12květý terminální chocholík; kališní lístky jsou na bázi srostlé, cípy jsou vejčité, 2,7–3,6 mm dlouhé, světle růžové, na okraji brvité; koruna je miskovitá, korunní lístky jsou asi do 1/2 srostlé, 7–9 mm dlouhé a 8–20 mm široké, sytě růžové, vzácně bílé, jen na rubu na bázi poněkud chlupaté; tyčinek je 10; semeník je svrchní. Plodem je pětipouzdrá, téměř kulovitá, 3,5–6 mm dlouhá lysá tobolka s prodlouženou vytrvalou čnělkou.

Poznámka: V rámci areálu jsou rozlišovány dva taxony na úrovni variet nebo poddruhů. Nominátní Kalmia microphylla var. microphylla se vyznačuje kratšími širšími listy a menším kalichem, roste téměř v celém areálu, ale na západě preferuje vyšší polohy. Kalmia microphylla var. occidentalis má delší užší listy a větší kalichy, vyskytuje se jen při pobřeží Pacifiku do nadmořských výšek 900 m. Na kontaktu obou typů se vyskytují intermediární rostliny, které jsou však plně fertilní.
Rod byl pojmenován podle švédského botanika Pehra Kalma.

Kalmia microphylla
Kalmia microphyllaKalmia microphylla
Kalmia microphylla

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 9. a 12. 7. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie: NP Pacific Rim a Strathcona Provincial Park, Forbidden Plateau).