Syn.: Asclepias coarctata S. Moore, Asclepias fluviatilis A. Chev., Asclepias glaberrima (Oliv.) Schlecht., Asclepias laniflora Forssk., Asclepias rivalis S. Moore, Canahia laniflora (Forssk.) Steud., Gomphocarpus glaberrimus Oliv., Kanahia glaberrima (Oliv.) N. E. Br.
Čeleď: Apocynaceae Juss. – toješťovité; Asclepiadaceae R. Br. – klejichovité
Kanahia laniflora
Rozšíření: Druh s velmi rozsáhlým areálem v tropické Africe: zasahuje od Jihoafrické republiky až po Egypt a od Etiopie až po Pobřeží slonoviny.
Ekologie: Provází periodické toky (wádí), roste v křovinách na jejich březích. Zpravidla na kamenitých, osluněných nebo polostinných místech, na Arabském poloostrově v nadmořských výškách 500–2500 m.
Kanahia laniflora
Popis: Bohatě větvený keř nebo polokeř vysoký až 3 m, s dřevnatějícími větvemi, intenzivně mléčící. Listy vstřícné, řapíkaté, čárkovitě kopinaté, 10–15 cm dlouhé a 2,5–5 mm široké, celokrajné, s podvinutým okrajem, na vrcholu zašpičatělé. Květenství stopkaté postranní vrcholíky; květy pětičetné, asi 1 cm v průměru, koruna kolovitá, bílá, cípy na okrajích vlnatě chlupaté, pakorunka spojená s tyčinkami. Měchýřek se obvykle vyvíjí pouze jediný, člunkovitý, 4–5,5 cm dlouhý.
Kanahia laniflora
Kanahia laniflora
Fotografovali Vít Grulich, dne 18. 2. 2010 (Jemen, Jabal Bura: wádí Rigáf) a Věra Svobodová, dne 18. 4. 2010 (Jemen, Ibb).