Syn.: Camelina myagrodes Moretti, Camelina saxatilis Pers., Cochlearia decipiens Willk., Cochlearia saxatilis L., Crucifera kernera E. H. L. Krause, Gonyclisia saxatilis (L.) Dulac, Kernera decipiens (Willk.) Nyman, Kernera myagrodes Medik., Kernera saxatilis (L.) Rchb., Myagrum alpinum Lapeyr., Myagrum auriculatum DC., Myagrum montanum Bergeret, Myagrum saxatile (L.) L., Nasturtium saxatile Crantz
Česká jména: vápnička skalní (Dostál 1950)
Slovenská jména: kernerka skalná (Dostál 1950), vápnička skalná (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Brassicaceae Burnett – brukvovité
Kernera saxatilis
Rozšíření: Druh vápencových hor střední a jižní Evropy. Z českého území byla vápnička skalní v dávnější minulosti (1843) uváděna Josefem C. Schlosserem z moravské propasti Macocha a Býčí skály, ověřitelné údaje však odtud neexistují, jednalo se patrně o omyl. S jistotou roste ve slovenských Karpatech, Alpách, Apeninách, Juře, Pyrenejích i v horách jihovýchodního Španělska a Balkánského poloostrova. V areálu se rozlišují dva poddruhy, kromě nominátního je to ještě poddruh K. s. subsp. boissieri z jihovýchodního Španělska, bývá uváděna i varieta K. s. var. auriculata.
Ekologie: Roste na kamenitých stráních a skalách, v kamenité suti, na vápenci, v nadmořských výškách zhruba od 850 až do 2700 m. Kvete od května do července.
Kernera saxatilis
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhami přímými, 10–30(–40) cm dlouhými. Přízemní listy vyrůstají v růžici, jsou řapíkaté, úzce obvejčité až kopisťovité, celokrajné, zubaté nebo až peřenolaločné, na vrcholu tupé, chlupaté, lodyžní listy jsou přisedlé až poloobjímavé, kopinaté až vejčité. Květenství je terminální, hroznovité; kališní lístky jsou asi 2 mm dlouhé, lysé, korunní lístky jsou obvejčité, 2–4 mm dlouhé, bílé, nitky tyčinek jsou zahnuté. Plodem je vejcovitá až kulovitá šešulka, 2–4 mm dlouhá.
Poznámka: Johann Simon von Kerner (1755–1830), po němž je rod pojmenován, byl německým lékařem a botanikem.
Kernera saxatilis
Kernera saxatilis
Kernera saxatilis
Kernera saxatilis
Fotografovala Věra Svobodová, dne 26. 6. 2018 (Rakousko, Tyrolsko, Stubaiské Alpy, Kreuzjoch).