KICKXIA SAGITTATA (Poir.) Rothm. – úporek / oštepovka

Syn.: Antirrhinum sagittatum Poir., Linaria sagittata (Poir.) Hook. f., Nanorrhinum sagittatum (Poir.) Yousefi et Zarre
Čeleď: Plantaginaceae Juss. – jitrocelovité
Kickxia sagittata
Rozšíření: Druh pochází z Maroka, uvádí se rovněž z Alžírska a zřejmě k němu patří i rostliny Kanárských ostrovů. Další podobné typy se vyskytují i jinde v severní a východní Africe a jihozápadní Asii. Druh byl popsán na základě rostlin pěstovaných v pařížské botanické zahradě.
Ekologie: Provází suchá kamenitá místa, např. pastviny.
Kickxia sagittata
Popis: Vytrvalá poléhavá bylina až polokeř s větvenými lysými lodyhami. Listy jsou střídavé; řapík je 0,2–1,2 cm dlouhý; čepel je čárkovitá až čárkovitě kopinatá, 0,8–5 cm dlouhá, sivá, lysá, na bázi často střelovitá nebo šípovitá, méně často klínovitá nebo zaokrouhlená, celokrajná, na vrcholu obvykle špičatá. Květy vyrůstají jednotlivě v paždí listů; květní stopky jsou 1–1,8 cm dlouhé; kališní cípy jsou kopinaté, asi 4 mm dlouhé, zašpičatělé; koruna je pyskatá, 1,8–2 cm dlouhá, žlutá, vně hustě pýřitá, ostruha je rovná, 1,2–1,5 cm dlouhá; tyčinky jsou 4, s hustě chlupatými nitkami; semeník srůstá ze 2 plodolistů. Plody jsou kulovité 2pouzdré tobolky, otvírají chlopněmi; semena jsou hrbolkatá.
Poznámka: Druh patří do taxonomicky velmi komplikovaného okruhu Kickxia heterophylla, na jehož řešení nemají badatelé jednotný názor. Morfologicky velmi odlišné typy (týká se to celkového vzrůstu i tvaru listů) mohou při kultivaci ve standardizovaných podmínkách v sebe přecházet, což vede část badatelů k názoru, že jsou to jen ekomorfózy podmíněné vlivem prostředí. Nedávno publikované molekulárně biologické analýzy ale široké pojetí druhu Kickxia heterophylla spíše nepodporují. V poslední době se ale zase prosazuje názor, že druhy s tobolkami, které se otvírají chlopněmi, by měly být klasifikovány jako samostatný rod Nanorrhinum.
Kickxia sagittata
Kickxia sagittata
Fotografoval Mário Duchoň, dne 2. 4. 2012 (Maroko, Demnate).

Literatura:
Yousefi N., Zarre, S. et Heubl G. (2016): Molecular phylogeny of the mainly Mediterranean genera Chaenorrhinum, Kickxia and Nanorrhinum (Plantaginaceae, tribe Antirrhinae), with focus on taxa in the Flora Iranica region. – Nordic J. Bot. 34: 455–463.