Syn.: Linaria scoparia Brouss. et Spreng., Pogonorrhinum scoparium (Brouss. et Spreng.) Betsche
Čeleď: Plantaginaceae Juss. – jitrocelovité
Kickxia scoparia
Rozšíření: Endemit Kanárských ostrovů, vyskytuje se na ostrovech Tenerife, Gran Canaria, La Palma, La Gomera a El Hierro.
Ekologie: Roste na suchých křovinatých stanovištích, na skalách, v sukulentovém buši, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 600 m. Kvete od ledna do června.
Kickxia scoparia
Popis: Prutnatý polokeř, 30–75 cm vysoký, chudě větvený, s větvemi vystoupavými až přímými, lysými. Listy jsou střídavé, přisedlé, čárkovité, 6–26 mm dlouhé a asi 1 mm široké, poněkud dužnaté, v létě opadavé. Květy vyrůstají v postranních hroznech, kališní cípy jsou čárkovité, koruna je pyskatá, 19–26 mm dlouhá, žlutá, ostruha je 13–20 mm dlouhá, víceméně rovná. Plodem je kulovitá tobolka.
Poznámka: Na Kanárských ostrovech je rod Kickxia reprezentován šesti druhy. Kromě zde představovaného poměrně běžného druhu patří ke zdejším druhům ještě o poznání vzácnější endemit Kickxia pendula z čedičových skal v centrální části ostrova Gran Canaria nebo rovněž v západním Mediteránu rozšířený druh Kickxia sagittata, který tu roste v pobřežních oblastech ostrovů Tenerife, Gran Canaria, Fuerteventura a Lanzarote.
Kickxia scopariaKickxia scoparia
Kickxia scoparia
Fotografováno dne 10. 6. 2006 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Gran Canaria, La Playa del Cura).