Syn.: Cattimarus hospitus (L.) Kuntze, Grewia meyeniana Walp.
Čeleď: Malvaceae Juss. – slézovité
Kleinhovia hospita
Rozšíření: Původní areál se rozkládá v jihovýchodní Asii od Thajska a Laosu po Malajsii a jižní Čínu (Chaj-nan), dále v Indonésii, v severovýchodní Austrálii, v Oceánii zasahuje na Papuu-Novou Guineu, do Mikronésie a Melanésie, nejdále zřejmě na Samou. Výsadby jsou známy z Indie, ale i z více afrických zemí.
Ekologie: Rychle rostoucí dřevina lesních porostů na březích vodních toků, ale objevuje se i na zarůstajících pasekách. Dává přednost tropickým územím s vyššími srážkami, ale s výraznější periodou sucha.
Kleinhovia hospita
Popis: Stálezelený strom, dorůstá výšky 6–12(–20) m; borka je šedá; letorosty jsou šedozelené, řídce chlupaté. Listy jsou střídavé; řapík je 3–5,5 cm dlouhý; čepel je široce vejčitá až vejčitá, 5,5–18 cm dlouhá a 3–12 cm široká, kožovitá, na líci lysá, na rubu v mládí chlupatá, olysávající, na bázi obvykle srdčitá, celokrajná nebo v horní polovině oddáleně zubatá, na vrcholu špičatá nebo zašpičatělá; palisty jsou čárkovité, až 8 mm dlouhé. Květenství je vrcholičnatá lata až 50 cm dlouhá, chlupatá; květy jsou souměrné, 5četné, na stopkách 2–10 mm dlouhých; kališní lístky jsou volné, petaloidní, asi 6 mm dlouhé, růžové; korunní lístky jsou nestejné, kratší než kalich, růžové, jeden má žlutou špičku; tyčinek je 15, nitkami srostlých, prašníky jsou seskupeny do 5 trojic, střídajících se se zoubkovitými staminodii; semeník přirůstá ke srostlým nitkám, semeník tvoří 5 pouzder. Plodem je nafouklá žebernatá tobolka o průměru až 2,5 cm, s 1–2 semeny v každém pouzdře.
Využití: Dřevo je lehké, měkké, snadno se opracovává, mnohde se používá k otopu, z vláken z borky lze plést košíky. Listy a borka jsou využívány v tradiční medicíně, zejména k výplachům očí, ale také na vlasy proti vším. Rostlina má i okrasnou hodnotu a občas je vysazována.
Poznámka: Monotypický rod. Jméno dostal ke cti německého lékaře a botanika Christiana Kleinhoffa († 1777), který pocházel od Vratislavi z dnešního Polska, působil ve službách holandské Východoindické společnosti a stal se ředitelem botanické zahrady v Batavii (dnešní Jakartě).
Kleinhovia hospita
Kleinhovia hospita
Fotografováno dne 30. 1. 2018 (Palau, Babeldaob, Ngaremlengui).