Syn.: Notonia abyssinica A. Rich., Notonia opima S. Moore, Notoniopsis abyssinica (A. Rich.) B. Nord., Senecio nyikensis Baker, nom. illeg., Senecio superbus De Wild. et Muschl.
Česká jména: šramatka (Presl 1846), starček (Mareček 1997)
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Kleinia abyssinica
Rozšíření: Areál se táhne od Etiopie do Středoafrické republiky, na jih do Malawi a Zambie. V areálu se vyznačuje proměnlivostí ve velikosti rostlin i úborů i ve tvaru listů.
Ekologie: Stanovištěm jsou travnatá místa v křovinách a řídkolesích savanového typu, často na výchozech písků, lávy nebo v okolí vodních toků. Lokality leží v nadmořské výšce 1000–2250 m.
Kleinia abyssinica
Popis: Vytrvalá bylina s podzemní hlízou, lodyha je přímá, 15–200 cm vysoká, sivozelená, lysá. Listy jsou střídavé, kopinaté, dužnaté, 10–26 cm dlouhé a 4–13 cm široké; zelené až žlutozelené, poněkud ojíněné, někdy červeně naběhlé, na bázi často zúžené, vyšší lodyžní poněkud srdčitě ouškaté; dolní listy jsou v době květu většinou zaschlé. Úbory jsou na lodyze v počtu 1–10, na koncích stopek pod úborem ztloustlých; zákrov je jednořadý; listeny zákrovečku chybějí; zákrovních listenů je (8–)13(–14), kopinatých, 15–32 mm dlouhých, ojíněných, s blanitým okrajem a ostrou špičkou; jazykovité květy chybějí, trubkovité květy jsou oboupohlavné, 2–2,2 cm dlouhé, červené až šarlatové, s 5 zvonkovitými cípy. Nažka je podlouhlá, 1–1,5 cm dlouhá, hnědá až černá, lysá, podélně žebrovaná, s víceřadým, 1–1,5 cm dlouhým bílým chmýrem.
Kleinia abyssinica
Kleinia abyssinica
Kleinia abyssinica
Kleinia abyssinica
Fotografováno dne 1. 11. 2013 (Etiopie, Simien Mountains, údolí řeky Ansiya u vesnice Mekarabiya).