Syn.: Adonis vesicatoria L. f., Anamenia laserpitiifolia Vent. ex Cav., Anamenia vesicatoria Dum. Cours., Anemone vesicatoria (Sims) Prantl, Christophoriana vesicatoria Kuntze
Čeleď: Ranunculaceae Juss. – pryskyřníkovité
Knowltonia vesicatoria
Rozšíření: Vyskytuje se v Jihoafrické republice, především v provincii Western Cape, ale zasahuje i do provincie Eastern Cape.
Ekologie: Rostliny najdeme v lesním podrostu i pod křovinami, zejména na místech s humóznější půdou. Rostou od mořské hladiny až do nadmořské výšky 900 m.
Knowltonia vesicatoria
Popis: Vytrvalá bylina s horizontálním oddenkem, vysoká 20–60(–120) cm. Listy jsou v přízemní růžici, trojčetné nebo opakovaně trojčetné; řapík je pochvatý; lístky jsou vejčité, kožovité, na bázi mělce srdčité, na okraji pilovité. Květenství je okolík na stvolu, který není o mnoho delší než listy; květy jsou spirálně uspořádané; kalich je tvořený 8–23 volnými, podlouhlými, bělavými nebo zelenavými lístky; koruna chybí; tyčinek je velký počet, ve spirále; gyneceum tvoří mnoho volných plodolistů s jediným vajíčkem, vyrůstá na vyklenutém květním lůžku, semeník je svrchní, lysý. Plodem je souplodí drobných bobulí, za zralosti červenavých.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu květeny Jihoafrické republiky (2009) náleží do kategorie taxonů vyžadujících pozornost (LC – least concern).
Poznámka: Rod Knowltonia je blízce příbuzný sasankám (Anemone), řadí se do něj asi 8 druhů z jižní poloviny Afriky. V květenné říši Capensis jde o nejpočetnější rod z pryskyřníkovitých, vyskytuje se zde celkem 5 druhů.
Knowltonia vesicatoria
Knowltonia vesicatoria
Knowltonia vesicatoria
Knowltonia vesicatoria
Knowltonia vesicatoria
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 13., 16. a 18. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Hermanus, rezervace Fernkloof; Kranshoek; Plettenberg Bay, Robberg Peninsula).